1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
belka [17]
3 years ago
5

2. 10x - 11 - 4x = 43

Mathematics
1 answer:
Nezavi [6.7K]3 years ago
8 0

Answer:

x=9

Step-by-step explanation:

10x - 11 -4x = 43

6x -11 =43

6x = 54

x=9

You might be interested in
Find the measure of m∠K
Jobisdone [24]

Answer:

<k = 20

Step-by-step explanation:

Inscribed Angle = 1/2Intercepted Arc

<K = 1/2 (40)

<k = 20

5 0
3 years ago
Beth is painting a picture. She usually buys acrylic paints at Michaels for $5.25 a tube. She runs out of black paint so she goe
andre [41]

Answer:

5.25

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
ABC is a straight line and angle CBD is 116
shusha [124]

I think this is what your talking about

8 0
3 years ago
17+8x=3x+62 if x =16
Anton [14]

X=16 would not be true because it doesn’t work. X would equal 9.

5 0
3 years ago
Solve. x + 3 = 7 A) x = 2 B) x = 4 C) x = 6 Eliminate D) x = 8 Please help
alexira [117]

Answer:

b) x=4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At a local restaurant, a new dinner menu is available that offers 4 courses - an appetizer, a salad, a main dish, and a dessert
    13·2 answers
  • Helllllppp please asap
    12·1 answer
  • Zair brought a 56 ounce can of mixed nuts. The package says it contains 25% peanuts. How many ounces of the mixed nuts are peanu
    10·1 answer
  • Which ratio is equivalent to 7:3<br>A. 12:8 <br>B. 49:9<br>C. 28:12<br>D. 21:7
    10·2 answers
  • How tall is the flagpole?
    8·1 answer
  • Deena drove 585 miles in nine hours Kristen drove 605 miles in 11 hours who drove at A faster rate
    9·1 answer
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • Select all expressions whose value is negative
    7·1 answer
  • Work this out by giving your answer as a fraction 2/3 - 1/2
    7·2 answers
  • Please help question is below
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!