1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ladessa [460]
3 years ago
9

Which type of sampling method is being employed in the following example:

Mathematics
1 answer:
Bogdan [553]3 years ago
8 0

Answer: Convenience sample

Step-by-step explanation: The person asks the fist people in the store she sees at the technology counter so it is not a random sample.

You might be interested in
Find each rate and unit rate. A. 420 miles in 7 hours. B 360 customers in 30 days. C 40 meters in 16 sec. part d $7.96 for 5 pou
shtirl [24]

a. 60 miles/1 hour because 420/7

b. 12 customers/1 day because 360/30

c. 2.5 meters/1 sec because 40/16

d. $1.59/1 lb because  7.96/5


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Olaf needs a total of 3 cups of sugar to make 4 cakes. Write and solve an equation to find the number of cups of sugar he needs
irinina [24]

Answer:

3/4 cup

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE PLEASE HELP ME 30 POINTS!<br><br> x + 20 ≤ -10
Artemon [7]

X + 20 <= -10

Subtract 20 from both sides:

X <= -30

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A candy store has 6 boxes of chocolates. Each box has 500 pieces How many pieces are there altogether in the 6 boxes?​
arsen [322]
Answer is 3,000 hope it helps
6 0
2 years ago
How many times douse 45 go into 240
Len [333]
45 goes into 240 5.33 times
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2(m+11 answer please
    12·2 answers
  • Find the value of X so that the figures have the same perimeter.
    10·2 answers
  • The width of the figure below is 5 units. The perimeter of the figure is 18 units. What is the length of the figure in units?
    11·2 answers
  • Over the course of 4 days the price of stock at ACME corporation fell $28. What was the average change in stock price per day?
    13·1 answer
  • Please help me with this math question.
    9·1 answer
  • shley recently opened a store that sells only natural ingredients. She wants to advertise her products by distributing bags of s
    9·1 answer
  • Determine the x- and y-intercepts of the graph of x−4y=8.
    14·1 answer
  • In a certain neighborhood, there's a sagging power line between two utility poles. The utility poles are 50 feet tall and 120 fe
    7·1 answer
  • PLS HELP!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Hi I need help with this question <br> 2 1/7+3/7(3x-5)=-4
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!