1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastaziya [24]
2 years ago
12

How do you find the Median of a set of numbers.

Mathematics
1 answer:
Komok [63]2 years ago
4 0

Answer:

Arrange your numbers in numerical order.

Count how many numbers you have.

If you have an odd number, divide by 2 and round up to get the position of the median number.

If you have an even number, divide by 2. Go to the number in that position and average it with the number in the next higher position to get the median.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve for the variable: 2x - 28 = 16
svlad2 [7]
2x = 44
44/2 = x
X= 22
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Easy 100 points, plz answer ASP! Please include an explanation!!
valina [46]

Answer:

The third option

Step-by-step explanation:

the most reasonable

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
molly ran 1/4 of a mile in 1 minute if molly runs at that speed how long will it take her to run 4 miles
Vika [28.1K]

Step-by-step explanation:

Molly ran 1/4 of a mile in 1 minute, i.e.

1/4 mile : 1 minute

Multiply both sides by 4 to get time for one mile

1 mile : 4 minutes

Multiply by 4 again to get time for 4 miles

4 miles = 4*4 = 16 minutes.

So it takes Molly 16 minutes to run four miles.

7 0
3 years ago
What property is x-7=11
SOVA2 [1]

Answer:

Cummative

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 23x-1 for x = 1. 1 4 7 8
lianna [129]

replace the value of x int eh equation

 so 23x-1 becomes

23(1.1478)-1

23*1.1478 = 26.3994-1 = 25.3994

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a chocolate bar measures 50 mm wide 90 mm long and 3 1/2 mm high wills wrapping company is making a wrapper to cover the chocola
    14·1 answer
  • If Bill bought a home for $210,000 and he sold it a year later for $120,000 his percentage of loss is
    8·2 answers
  • Solve the system of equations.<br> y= 3x +5<br> y= 8x +3
    12·2 answers
  • Anna and Jason have summer jobs stuffing envelopes for two different companies. Anna earns $14 for every 400 envelops she finish
    13·1 answer
  • Jack bought a shirt for $14 because it was discounted 30%. what is the regular price?
    12·1 answer
  • Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
    12·2 answers
  • Mrs. Watanabe is choosing a cell phone plan. One plan costs $35 a month and includes 450 minutes. The charge for each minute
    10·1 answer
  • Help im really struggling here I would really appreciate it
    10·1 answer
  • What is the first term for an arithmetic sequence with a12 = 56 and a21=101?
    9·1 answer
  • Pls give answer for 9c thanks
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!