Answer:
6.33
Step-by-step explanation:
10√2 is the answer for square root of 200
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
Answer:
5/8, 1/2, 1/6
Step-by-step explanation:
Answer:
d = 0.7*t
Step-by-step explanation:
Given data,
Time Distance
10 7
15 10.5
20 14
From analysis,
1) d1/t1 = 7/10 = 0.7
2) d2/t2 = 15/20 = 0.7
3) d3/t3 = 14/20 = 0.7
It can be analysed from the figure that, at every point d/t = 0.7
Therefore, the relationship between t and d is
d = 0.7*t
or
t = d/0.7