1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhannawk [14.2K]
3 years ago
6

PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST TO RIGHT ANSWERS ONLY

Mathematics
1 answer:
Fofino [41]3 years ago
4 0

Answer:

logb(x y) = y ∙ logb(x)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which number is a solution to x2+8x+12=0?
erica [24]

Answer:

x=2,6

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A 1050 kg car travels on the freeway at a speed of 33 m/s. What is the cars kinetic energy?
alexandr402 [8]

Answer:

571 725

Step-by-step explanation:

Genetic energy formula:m.v²

2

1050.33²=

2

=1050.1089=

2

1 143 450:2=571 725

7 0
2 years ago
This is so confusing...
Ainat [17]
It's less confusing if you only think about one of them at a time.

A).
Change the whole thing to all inches.
(Multiply the 8-ft by  12inches/foot.)
Then, when you have it all in one number of inches,
multiply that number of inches by  (2.54 centimeters/inch).

B).
1 ounce is the weight of 28.35 grams (on Earth).
Multiply the 300g by  (1 ounce / 28.35 g).

C).
Multiply the liters by (0.264 gallon/liter)
Multiply the km by (1 mile / 1.609 km).
Then you'll have a fraction that actually means
                 (a number of gallons) divided by (a number of miles).
Do the division, and you'll have the gallons per mile.

D).
The area of any rectangle is (length) times (width).
The area of this living room is (13-ft times 14-ft), and that's in square feet.
You know how much 1 square foot of carpet costs.
Just multiply that price by the number of square feet that you need.
6 0
3 years ago
Determine the area bounded by the curves f(x) = 4x and g(x) = 3x + 1.​
ANEK [815]

Answer: 12x^2+4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Expand and simplify 4 ( y + 6 ) − 2 ( y − 2 )
elena-14-01-66 [18.8K]

[ Answer ]

\boxed{2y \ + \ 28}

[ Explanation ]

4(y + 6) - 2(y - 2)

[Expand] 4(y + 6): 4y + 24

4y + 24 - 2(y - 2)

[Expand] -2(y - 2): -2y + 4

4y + 24 - 2y + 4

[Simplify] 4y + 24 - 2y + 4: 2y + 28

= 2y + 28

\boxed{[ \ Eclipsed \ ]}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to add three and
    11·1 answer
  • Out of 100 emails, 60 are spam and 48 of those contain the word buy. Of the remaining 40 emails that are not spam, only 4 emails
    6·2 answers
  • Can you please answer all pls
    14·1 answer
  • If 4x=32 find the value of 35-5x
    7·1 answer
  • A bottle containing 64 fluid ounces of juice costs $3.84. What is the unit rate?
    8·2 answers
  • GUYS!! I KNOW IM SUPER ANNOYING BUT I NEED MORE HELP!!! PWEASEE!!!
    6·2 answers
  • #11) Cross multiply and divide to solve for x<br> 6/10 = X/5
    7·1 answer
  • I need help its hard plz I'm trying to do a test and I need help plz I will give u 5 stars and a heart plz I have asked 6 times
    14·2 answers
  • A regular pentagon and an equilateral triangle have the same perimeter. The perimeter of the pentagon is 5(x-2) inches. The peri
    8·1 answer
  • Convert 15 meters per second into kilometers per hour.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!