1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
3 years ago
5

A. You work 30 hours a week. You need to earn $234 to cover your weekly expenses. Your dog-walking job pays $8 per hour and your

job at the car wash pays $7.5 an hour. Write a system of linear equations to represent the situation.
Mathematics
1 answer:
snow_tiger [21]3 years ago
8 0

Answer:

Line all of the numbers up

Step-by-step explanation:

You have $234 to cover all of your weekly expenses (bills, food, ect.) Your dog walking job pays (gives you) $8 per hour, the car wash job pays $7.50 an hour.

You might be interested in
Suppose a car travels 342 miles in 6 hours. What is the unit rate of miles per hour?
Virty [35]

Answer:

57 mph

Step-by-step explanation:

just devide 342 by 6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help asap<br> I cannot figure this out
tankabanditka [31]
The answer is A :)))
3 0
2 years ago
HELP ME PLS<br> Which of these figures has rotational symmetry?
Vlada [557]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

When you rotate the shape it will be the same as it was before .

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help???????????????????????????????????????????????????
julsineya [31]

Answer:

First option is the correct choice.

Step-by-step explanation:

y - Q = 3(x - P)

3P - Q = 3x - y

Best Regards!

5 0
3 years ago
Let f(x)=1/2x-3. Suppose you subtract 6 from the input of f to create a new function​ g, and then multiply the input of function
AlladinOne [14]

Answer: h(x)=2x-6

hope this helped

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a median i need help
    7·1 answer
  • Chef plans to serve 4.5 oz. steaks to 180 Guests. How many POUNDS only of raw steak should Chef order if Waste (trimming and coo
    11·1 answer
  • Help please need it for today
    6·1 answer
  • the expanded form of of a number is 50,000+2,000 +800 ±6 .Write this n umber is standard form . Then explain how you know if any
    6·2 answers
  • Find the value of N needed to make the equation shown true <br> N+19=40
    6·2 answers
  • Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?
    9·1 answer
  • 3. Which of the following values is not possible in probability?
    7·2 answers
  • What is 2.25 divided by 147
    6·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (-4, -4) and (4, 6)?
    14·2 answers
  • If a bike travels 15m in 2 sec, what is its speed in km/h?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!