1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sliva [168]
2 years ago
9

Help me plssss!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Nookie1986 [14]2 years ago
5 0
<h3> zor bir soru cevap Ceyhan</h3>

You might be interested in
I don't get this pls help
dmitriy555 [2]

Answer:

  d, e

Step-by-step explanation:

The applicable rules of exponents are ...

  (a^b)(a^c) = a^(b+c)

  a^-b = 1/a^b

__

In this case, it means the product is ...

  (6^1)(6^0)(6^-3) = 6^(1+0-3) = 6^-2 = 1/6^2 = 1/36

__

The 6 without an exponent is equivalent to 6^1, an exponent of 1.

The sum of the exponents is -2.

Add the exponents to simplify the expression.

The value of the expression is 1/36.

An equivalent is any expression that results in 6^-2. One such is (6^5)(6^-7).

__

Only the last two choices, d and e, apply.

3 0
3 years ago
Help I’ll mark brain list
Marat540 [252]

Answer:

23

Step-by-step explanation:

i think i hope it help

7 0
3 years ago
PLEASE HELP!!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!
irga5000 [103]

Answer:

None of these.

Step-by-step explanation:

Let's assume we are trying to figure out if (x-6) is a factor. We got the quotient (x^2+6) and the remainder 13 according to the problem.  So we know (x-6) is not a factor because the remainder wasn't zero.

Let's assume we are trying to figure out if (x^2+6) is a factor.  The quotient is (x-6) and the remainder is 13 according to the problem.  So we know (x^2+6) is not a factor because the remainder wasn't zero.

In order for 13 to be a factor of P, all the terms of P must be divisible by 13.  That just means you can reduce it to a form that is not a fraction.

If we look at the first term x^3 and we divide it by 13 we get \frac{x^3}{13} we cannot reduce it so it is not a fraction so 13 is not a factor of P

None of these is the right option.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A typical person has an average heart rate of 70.0 70.0 beats/min. Calculate the given questions. How many beats does she have i
harina [27]

Answer:

a) 2.2 × 10⁸ beats

b) 2.20 × 10⁸ beats

c) 2.207 × 10⁸ beats

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

Average heart rate of a typical person = 70.0 beats/min

Now,

In the given cases, the significance is on the significant figures after the decimal

Therefore,

the answer is will be provided accordingly

Now,

a) Time = 6.0 years

[since 1 significant figure after decimal. answer will be give in  1 significant figure after decimal ]

time in minutes = 6.0 × 365 × 24 × 60

= 3.1 × 10⁶ minutes

Total beats = Average heart rate × Time

= 70 × 3.1 × 10⁶

= 2.2 × 10⁸ beats

b)  Time = 6.00 years

[since 2 significant figure after decimal. answer will be give in 2 significant figure after decimal ]

time in minutes = 6.00 × 365 × 24 × 60

= 3.15 × 10⁶ minutes

Total beats = Average heart rate × Time

= 70 × 3.15 × 10⁶

= 2.20 × 10⁸ beats

c) Time = 6.000 years

[since 3 significant figure after decimal. answer will be give in 3 significant figure after decimal ]

time in minutes = 6.000 × 365 × 24 × 60

= 3.154 × 10⁶ minutes

Total beats = Average heart rate × Time

= 70 × 3.154 × 10⁶

= 2.207 × 10⁸ beats

8 0
3 years ago
11x^3 + 15x^2 - 25x + 7 = 0​
IgorLugansk [536]

Answer:

x1 = −2.414

x2 = 0.414

x3 = 0.636

5 0
2 years ago
Other questions:
  • I have a set of numbers 125, 200, 150, 75, 275, &amp; 300 what is the most reasonable interval answer choices 5,10,25 &amp; 100
    5·1 answer
  • Simplify this <br> 6x-3y-z+2x+3y-7z
    10·1 answer
  • Tell whether each equation has one, zero, or infinitely many solutions.<br>5(x - 3) +6= 5x - 9​
    14·1 answer
  • Delany can run 1 1/2 of a mile at a rate 16 minutes and 30 seconds. At this rate how many minutes will it take him to run one mi
    11·1 answer
  • HELP EASY POINTS!
    7·1 answer
  • Need help with this math problem
    15·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • Help me ASAP for this question you have to pick more than one
    15·1 answer
  • Given a term in an arithmetic sequence and the common difference, find the first five terms
    15·1 answer
  • . 5 (3 ⋅ 6) = (5 ⋅ 3) + (5 ⋅ 6
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!