1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elza [17]
3 years ago
10

Use the graph to find the value of y = sin q for the value of q. 90°

Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]3 years ago
8 0

Answer:

\huge y =  \sin(q)  =  \sin(90°)  = 1

<h2>d. 1 is the right answer.</h2>
You might be interested in
Which line has an equation of y = negative 5 x + 4 in slope-intercept form? a line passing through the points (1, 9) and (3, 19)
skelet666 [1.2K]

Answer:

(2,-6) and (4,-16)

Step-by-step explanation:

-5x+4 crosses these points

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At one farmer’s market, bananas cost $0. 80 per pound. At another farmer’s market, bananas are sold in 5-pound bags for $4. 50 p
Minchanka [31]

To find the better buy divide 4.50 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0. 80 per pound.

<h3>What is cost price per pound?</h3>

The cost price per pound is the amount of money required to buy one pound of a brand or goods.

To find the cost price per pound, divide the total amount of cost of the goods to the total number of goods.

At one farmer’s market, bananas cost $0.80 per pound.

At another farmer’s market, bananas are sold in 5-pound bags for $4. 50 per bag. To compare it with first market price, divide the 5 pound bags with $4.50.

The cost of one bag in this market is,

C=\dfrac{4.50}{5}\\C=0.5625

As this cost is less, thus, the cost of this market for one banana is less than the first market and so this is the better buy.

Hence, to find the better buy divide 4.50 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0. 80 per pound.

Learn more about the cost price per pound here;

brainly.com/question/20333618

4 0
1 year ago
Please help me asap!!!
Ber [7]

Answer:

你看chart的triangle你看the dimension

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
at a highschool, the length of a class period is 40 minutes. What is the length, in hours, of a class period at the high school?
Viktor [21]

Answer:

2/3 hours

Step-by-step explanation:

40 minutes = 40/60 = 2/3 hours

4 0
3 years ago
Is this a function ?
Sergio039 [100]

Answer:

it is a function

Step-by-step explanation:

the input is not repeated

6 0
3 years ago
Other questions:
  • X divided by 7 = -3 Solve for x
    11·2 answers
  • Which whole number property is represented?
    9·1 answer
  • Which of the following is less than 527 m?
    15·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST, FIVE STARS, AND THANKS FOR PROPER ANSWER AND CORRECT ANSWER CALLING ALL THE SMARTIES :D
    13·1 answer
  • I am struggling hard out with linear algebra in math level one
    13·1 answer
  • Can You Please Help Me ​
    5·2 answers
  • Factorise the 2 questions above (c and f)
    12·2 answers
  • Help me out here pleaseeeeeee
    8·2 answers
  • Which question(s) could be answered by collecting data that has variability? Click on each statistical question. To change an an
    14·1 answer
  • How would you write 564,000,000 in scientific notation?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!