I don't quite understand the ten strategy, or what EXACTLY you're asking. But, what you can do is when you add a one digit number plus a nine, just change the nine to a ten and subtract one. It is very easy. So, 7+10 equals 17, subtract one and you get 16 which is 7+9. It is always one less than anything plus 10.
Answer:
I came up with 412cm^2
Step-by-step explanation:
10*12+(12*2)2+(10*2)2+6*8+(8*3)2+(6*3)2+(12*10-6*8)
The upper comment is correct
Answer: 3rd brand.
Step-by-step explanation:
1st brand:
6 oz cost $1.25
The amount per ounce will be:
= $1.25/6
= $0.21
2nd brand:
8 oz cost $1.33
The amount per ounce will be:
= $1.33/8
= $0.17
3rd brand:
12 oz cost $1.50
The amount per ounce will be:
= $1.50/12
= $0.125
4th brand:
16 oz cost $2.10
The amount per ounce will be:
= $2.10/16
= $0.13
From the calculation, the 3rd brand of orange juice is the better but as it's cheaper than others.
Fgggvggggggggggggggggggggg