1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
3 years ago
9

Find the slope of the line

Mathematics
2 answers:
Schach [20]3 years ago
7 0

Answer:

The slope of the line is: 3

Step-by-step explanation:

Given the points

(-3, -6) and (3, 12)

Determine the slope between (-3, -6) and (3, 12) using the formula

m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

where

m is the slope between (x₁, y₁) and (x₂, y₂)

In our case,

  • (x₁, y₁) = (-3, -6)
  • (x₂, y₂) = (3, 12)

now substitute (x₁, y₁) = (-3, -6) and (x₂, y₂) = (3, 12) in the slope formula

m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

m=\frac{12-\left(-6\right)}{3-\left(-3\right)}

m=\frac{12+6}{3+3}

m=\frac{18}{9}

m=3

Therefore, the slope of the line is: 3

BartSMP [9]3 years ago
4 0
The slope of the line is 3
You might be interested in
A student writes "the quotient of 5 and x" to describe the algebraic expression -
pashok25 [27]

For this case we have to:

\frac {a} {b} = c

Where:

a: It's the Dividend

b: It is the Divider

c: Is the Quotient

Thus, the expression "the quotient of 5 and x" can be represented as:

\frac {5} {x} = y

Where "y" is the quotient of 5 and x.

ANswer:

\frac {5} {x} = y

5 0
3 years ago
Help with #15 please
jonny [76]

Answer:

3 gallons of carpet shampoo

Step-by-step explanation:

room area: 16 * 15 = 240 ft

1 gallon carpet shampoo: 80 ft

240/80 = 3

3 gallons of carpet shampoo are needed.

6 0
3 years ago
Which values are in the solution set of the inequality -23x+13>-1
Alex_Xolod [135]

please be more specific

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Caleb went to Kroger and spent $83.47 on groceries. He had a coupon for $1.99 off bottled water and $0.89 off organic strawberri
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

$86.35

Step-by-step explanation:

Total amount he spent at Kroger

= $83.47 on groceries. +coupon for $1.99 off bottled water + $0.89 off organic strawberries

= 83.47+0.89+1.99

= $86.35

5 0
3 years ago
I need help with this I got -10 is it right??
Dahasolnce [82]

Answer:

-14

Step-by-step explanation:

difference between -20 and -5 = 15

15 x 2/5 = 30/5 = 6

-20 + 6 = -14

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I will give brainliest and 50 points pls help ASAP ​
    8·2 answers
  • How many centiliters are in 6.02 decaliters
    10·1 answer
  • What is the greatest common factor of 42 and 90 and 81
    12·2 answers
  • Simplify 25/100 eiejevskkehs
    12·2 answers
  • (x) = ax 2 + bx + c has a negative leading coefficient and the vertex that has a negative y-coordinate. Determine the number of
    14·1 answer
  • Help pls I will give you the brainiest I need the answers for all of them
    15·1 answer
  • Question on Picture Please Help meeeeeeeeee
    10·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • Is naruto the best anime ?
    5·2 answers
  • Help me please!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!