Answer:
45°
Step-by-step explanation:
I think you meant m<ACB, and from what I see here, I took half of 90°, which is 45°.
T=m+n
m+n=t
n=t-m (In terms of n)
To find the unit rate or how much one-ounce costs
You divide
1.12/8.2
$0.14 For one ounce
The second choices is the correct answer
I hope that helped