1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
3 years ago
7

Only 3 more questions to go

Mathematics
1 answer:
NemiM [27]3 years ago
7 0
90° angle on a straight lines gotta be 180°
You might be interested in
I need helpppp!!!!!!
Marrrta [24]

Answer:

just add all of them up

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Can anybody help me please?
ra1l [238]
The answer is y=10x or C
4 0
3 years ago
. (02.05 MC) Side AB = 5, side BC = 6, side DE = 5, and side EF = 6. What additional information would you need to prove that ΔA
vaieri [72.5K]

Answer:

Side AC is congruent to side DF

Step-by-step explanation:

We are given that

Side AB=5 cm

BC=6 cm

Side DE=5 cm

Side EF= 6cm

We have to find an additional information would  need to prove that \triangle ABC\cong \triangle DEF by SSS.

When two triangles are congruent by SSS it means three sides of one triangle are congruent to corresponding sides of other triangle.

We have in triangle ABC and triangle DEF

AB\cong DE=5 cm

BC\cong EF=6 cm

AC\cong DF

Then ,\triangle ABC\cong \triangleDEF

Reason: SSS postulates

Answer: Side AC is congruent to side DF

8 0
3 years ago
Factor completely. 5x^2+44x-9
Leni [432]

Answer:

(x + 9)(5x - 1)

Step-by-step explanation:

Given

5x² + 44x - 9

Consider the factors of the product of the coefficient of the x² term and the constant term which sum to give the coefficient of the x- term.

product = 5 × - 9 = - 45 and sum = + 44

The factors are + 45 and - 1

Use these factors to split the x- term

5x² + 45x - x - 9 ( factor the first/second and third/fourth terms )

= 5x(x + 9) - 1(x + 9) ← factor out (x + 9) from each term

= (x + 9)(5x - 1) ← in factored form

6 0
3 years ago
7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
Alexandra [31]

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

You are trying to find what's the price per ounce which is the unit rate to find that out you.You first make a fraction then if it's money put it in the numerator ALWAYS and the 7 in the donomenater then make another fraction put 1 in the donomenater since you are trying to find the unit rate then you think 7 divided by what equals 1 and the answer is 7 because 7 divided by 7 equals 1 so now you know what to divide to 10.08 it's 7 so 10.08 divided by 7 equals 1.44.So the price per ounce is $1.44

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Rename 780,000 = 78 ______
    13·2 answers
  • Find the measure of
    13·2 answers
  • A tent in the shape of a triangle prism is made using the following piece of fabric.
    10·1 answer
  • A good without any close substitutes is likely to have relatively _________ demand, because consumers cannot easily switch to a
    13·1 answer
  • The number of mice living in a field triples each year. What type of function
    10·1 answer
  • Plz help will mark brainliest if right
    7·1 answer
  • A school system is reducing the amount of dumpster loads of trash removed each week. In week 5, there were 45 dumpster loads of
    7·1 answer
  • Find the product of 217 and 68
    11·2 answers
  • Is 1212 divisible by 3?​
    6·2 answers
  • Can someone help me pls!!!!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!