1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldier1979 [14.2K]
3 years ago
15

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Mathematics
1 answer:
xxMikexx [17]3 years ago
7 0

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

You might be interested in
I saved the best for last :]
harkovskaia [24]

Answer:

a¹⁸b²⁴c⁵⁴

Step-by-step explanation:

(aᵇ)ᶜ = aᵇᶜ = aᵇ×ᶜ

(-aⁿ)ᵒᵈᵈ = -aⁿ

(-aⁿ)ᵉᵛᵉⁿ = aⁿ

aⁿ × aⁿ = aⁿ⁺ⁿ

_________

In this situation, 6 is an even exponent which means that the negative coefficient of this 9th degree monomial will be positive. Now the only step is to multiply the exponents by the exponent outside of the perenthesis which is 6.

so (-a³b⁴c⁹)⁶ = ((-a³)⁶(b⁴)⁶(c⁹)⁶) = ((a³ˣ⁶)(b⁴ˣ⁶)(c⁹ˣ⁶)) = ((a¹⁸)(b²⁴)(c⁵⁴)) = <em>a¹⁸b²⁴c⁵⁴</em>

4 0
3 years ago
3/10
Tom [10]

Answer:

12 adults

Step-by-step explanation:

If a child ticket costs 5 dollars

then 125-5=120

120 divided by 10(the cost of each ticket for an adult)

12

So there are 12 adults

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you save $3,000 at an interest rate of
juin [17]
Amount earned in compound interest = P(1 + r)^n; where P is the principal, r is the rate and n is the number of periods.

Amount = 3,000(1 + 14%)^6 = 3,000(1 + 0.14)^6 = 3,000(1.14)^6 = $6,584.91
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
Illusion [34]

Answer:

$5.19

Step-by-step explanation:

→ Write the ratio

3 : 15.57

→ Divide both sides by 3

1 : 5.19

8 0
3 years ago
I need explanations for Mathematical Proofs.
erma4kov [3.2K]

Answer:

Proofs employ logic expressed in mathematical symbols, along with natural language which usually admits some ambiguity. In most mathematical literature, proofs are written in terms of rigorous informal logic.

According to Bleiler-Baxter & Pair [22], for a mathematician, a proof serves to convince or justify that a certain statement is true. But it also helps to increase the understanding of the result and the related concepts. That is why a proof also has the role of explanation.

There are many different ways to go about proving something, we'll discuss 3 methods: direct proof, proof by contradiction, proof by induction. We'll talk about what each of these proofs are, when and how they're used. Before diving in, we'll need to explain some terminology.

Although I will focus on proofs in mathematical education per the topic of the question, first and foremost proofs are so hard because they involve taking a hypothesis and attempting to prove or disprove it by finding a counterexample. There are many such hypotheses that have (had) serious monetary rewards available.

In logic and mathematics, a formal proof or derivation is a finite sequence of sentences (called well-formed formulas in the case of a formal language), each of which is an axiom, an assumption, or follows from the preceding sentences in the sequence by a rule of inference.

All mathematicians in the study considered proofs valuable for students because they offer students new methods, important concepts and exercise in logical reasoning needed in problem solving. The study shows that some mathematicians consider proving and problem solving almost as the same kind of activities.

More information for you..

https://youtu.be/V5tUc-J124s

https://youtu.be/dMn5w4_ztSw

\color{yellow}{}

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is the solution to the equation 8.25 + 1/4 W = 10.75? Round to the nearest hundredth if necessary.
    10·1 answer
  • There are 51 students in the orchestra and twice that number in band. There are 19 boys and 13 girls in the choir. If each stude
    14·1 answer
  • On a map’s coordinate grid, Walt City is located at ()20, 23−−and Disneyvilleis located at ()54, 49 .What are the coordinates of
    5·1 answer
  • The local bakery sells cookies for $7.99 per dozen. which equation represents y, the total cost of x dozen of cookies?
    13·1 answer
  • What would 4(2+x)=18-x equal
    13·2 answers
  • A store owner wants to give a pen to each customer who visits their store. The table shows the cost for the number of pens in a
    5·1 answer
  • The question is in the picture
    11·1 answer
  • Crystal bought 24 hockey tickets of $82 adult tickets cost 5.50 and charge children’s tickets cost 2.00 how many adults and chil
    5·1 answer
  • Given m||n, find the value of x.<br> (explain answer if u can) ASAP!!
    9·2 answers
  • At the Olympic level of competition, even the smallest factors can make the difference between winning and losing. For example,
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!