1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garri49 [273]
3 years ago
13

U= a-k-b solve for a

Mathematics
1 answer:
irina [24]3 years ago
3 0

Answer:

a = b + k + u

Step-by-step explanation:

hope this helps

You might be interested in
Plzz complete #’s 1, 3, 5, 7, and 9 first person with all correct answers will get brainliest
Anarel [89]

try using the app Photomath for numbers 1-3!

6 0
2 years ago
Kyle wants to determine the surface area for a cube that is 5 cm on each side.
jok3333 [9.3K]

Answer:

5cm^3

Step-by-step explanation: please let me know if that wrong.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
6th out 10 questions
kicyunya [14]

The ratio would be C=16/20

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of 8(15-4)/4^2-5
kolbaska11 [484]

Answer: 0.5


Step-by-step explanation:

Android calculator accepts the above question via copy and paste, and gives 0.5


The point of this question is to try to discover whether or not you know what the expression means.


Rewriting it as (8(15-4)/(4×4)) - 5 would show that you know the meaning. You can check that by feeding it into the calculator as well.

4 0
2 years ago
Dana is making a seating chart for an awards banquet. There are 184 people coming to the banquet. If 8 people can be seated at e
FromTheMoon [43]
There are 184 people
there are 8 people in each table.
184÷8= 23 tables
she need 23 tables
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is P(A|B) HELP ME I NEVER LEARNED THIS!!!!
    15·1 answer
  • Solve this expression 5(4x-13).
    15·2 answers
  • Which expressions are equal to 10 to the 5th power?
    8·1 answer
  • Help!! What's the answer for his problem?
    14·2 answers
  • What is 90,175,087,309 in expanded form
    15·1 answer
  • How to solve surface area of prisms and pyramids
    13·2 answers
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • I need help with math
    7·2 answers
  • Helppp plzzzzzzzzzzzzzz
    15·2 answers
  • Tia earns $19.25 per hour she worked 36 hours.what is her straight time pay
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!