<span>Granola bars cost $1 each and the yogurt is $.50 per cup. If we plug this in to each equation, you'll see that 12 granola bars equals $12, and 7 cups of yogurt equals $3.50, for a total of $15.50. The second statement would yield $6 + $5.50, which equals $11.50.</span>
Let, number of double rooms and single rooms are d and s.
d + s = 26 ....1 )
Hotel rents double rooms at $34 per day and single rooms at $27 per day.
34d + 27s = 807 ....2)
Solving equation 1 and 2, we get :
34( 26 - s ) + 27s = 807
884 - 34s + 27s = 807
7s = 77
s = 11
And d = 26 - 11 = 15
Therefore, number of double rooms and single rooms are 15 and 11.
Hence, this is the required solution.
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Answer:
It would be to the left of the whole equation.
Step-by-step explanation:
Answer: $78,260
Explanation:
is her annual salary bi annually means ever two weeks and 52 weeks in a year so u divide 52 by two and multiply that by her biweekly salary