1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Black_prince [1.1K]
3 years ago
10

How many people ate at least 1 banana last week? Explain your answer.

Mathematics
2 answers:
AleksAgata [21]3 years ago
7 0
I think it would be 11, because 11 people had at least one banana
Lostsunrise [7]3 years ago
6 0

Answer:

11 people ate at least 1 banana.

You might be interested in
Find the 39th term of the arithmetic sequence
myrzilka [38]

Answer:

  -142

Step-by-step explanation:

You seem to have an arithmetic sequence with first term -66 and common difference (-68-(-66)) = -2. The general term of such a sequence is given by ...

  an = a1 +d(n -1) . . . . . for first term a1 and common difference d

We want to evaluate this equation for a1 = -66, d = -2, n = 39:

  a39 = -66 -2(39 -1) = -66 -76 = -142

The 39th term is -142.

8 0
3 years ago
Can someone help me solve this?
Wittaler [7]

Answer:

∠ ABC = 22°

Step-by-step explanation:

OA = OB ( radii of circle )

Then Δ OAB is isosceles with base angles congruent , that is

∠ OBA = ∠ OAB = 17x

The sum of the 3 angles in the triangle sum to 180°

17x + 17x + 11x = 180

45x = 180 ( divide both sides by 45 )

x = 4

Then

∠ OBA = 17x = 17(4) = 68°

BC is a tangent so ∠ OBC = 90°

∠ ABC = 90° - ∠ OBA = 90° - 68° = 22°

7 0
2 years ago
A flower garden has 12 sunflowers for every 45 irises. What is the unit rate for the number of irises per sunflower? Explain how
m_a_m_a [10]

It is given in the question that,

A flower garden has 12 sunflowers for every 45 irises.

And we have to find the unit rate  for the number of irises per sunflower.

And for that we have to divide number of Irises by number of Sunflower. That is

= \frac{45 Irises }{12 Sunflower} = 3.75 Irises \ per \ sunflower .

And that's the required unit rate .

7 0
3 years ago
Eyan bought 234 pounds of apples for $1.32 per pound, 112 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a g
9966 [12]

Answer:

the  money spend on tomatoes is $4.20

Step-by-step explanation:

The computation of the money spend on tomatoes is shown below

Let the money spend on tomatoes be x

So

2 \frac{3}{4} \times \$1.32 + 1\frac{1}{2} \times \$1.20 + x = \$9.63\\\\

$3.63 + $1.80  + x = $9.63

x = $9.63 - $3.63 + $1.80

= $4.20

Hence, the  money spend on tomatoes is $4.20

4 0
2 years ago
What 2 pieces of information will the discriminant give you?
torisob [31]

Answer:

the number

the type

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Can some one please answer these questions I will give you a brainliest
    15·2 answers
  • HELP!!!!
    6·1 answer
  • How do you simplify -29/10.
    7·2 answers
  • Need help with this please
    10·1 answer
  • How do you find the distance between something. Two points, or distance in general. I'm very confused and I got I ready to do. A
    15·2 answers
  • Which expression is equivalent to (6x^2+4)(x+5)
    7·1 answer
  • Factor <br> 1. 6a+ 48 <br> 2. 9a -81b
    7·1 answer
  • Solve the inequality as shown in the picture
    5·1 answer
  • Which expression best represents the phrase"7 less than the quotient of 2x and 5"
    12·1 answer
  • Juan is planning to paint a room. he spends $31 on brushes, $71 on paint, and $29 on a drop cloth. Use the associative property
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!