1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
3 years ago
13

Mai started with 20 bracelets and gave away x bracelets. Jon started with 35 bracelets and gave

Mathematics
1 answer:
Ad libitum [116K]3 years ago
8 0

Gpisd

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help!!
jenyasd209 [6]

Answer:

x = - 3

y = - 2

Step-by-step explanation:

Start with the second equation. Switch

3y = 2x               Divide by 3

3y/3 = 2x/3

y = 2x/3

Now go to the first equation. Put the value for y in the first equation.

x - 3(2x/3) = 3      Cancel the 3s on the left.

x - 2x = 3              Combine

-x = 3                    Multiply by -1

-1(-x) = 3(-1)

x = - 3

Now go back to the original equation I have called the second equation

2x = 3y

2(-3) = 3y                  Put in - 3 for x

- 6 = 3y                     Divide by 3

-6 / 3 = y

y = - 2


8 0
3 years ago
An arithmetic sequence has this recursive formula: What is the explicit formula for this sequence? A. an = (–1) + (n – 7)(–4)
tresset_1 [31]

bearing in mind that an explicit form is simply the sequence written as a function of some variables, so we simply simplify and add like-terms.

\bf a_n=(-1)+(n-7)(-4)\implies a_n=-1+(-4n+28)\implies a_n=27-4n

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
A bathtub can hold up to 110 gallons of water. The bathtub now contains 78
Irina18 [472]

Answer: (B) 30 gallons.

Step-by-step explanation: Lets subtract 110 - 78 to find the maximum amount of additional water, w that can be added to the tub.

110 - 78 = 32.

round 32 to 30.

So, a reasonable value would be 30 gallons.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Judah worked at the bakery for 14 hours last week. He spent $12 of his earnings on a cake for his father’s birthday. If he was l
Irina-Kira [14]

Answer:

Judah's hourly wage is $7/hr.

Step-by-step explanation:

x = (86 + 12)/14

x = 98/14

x = 7

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which ordered pair will solve the equation 2 × 4 + x = y?
Bezzdna [24]
This answer uses NMF, which you can find out about on my profile:

Preliminary work:
Following the BIDMAS order of operations, we can calculate part of it already, and that's the 2•4, which equals 8.
Therefore, the equation now reads:
8+x = y

x = 5:
8+5 = 13
13 ≠ 16
13 ≠ y

x = 4:
8+4 = 12
12 = 12
12 = y

Therefore, the pair is (4, 12)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Does anyone else have acellus? Fundamental math?
    9·2 answers
  • Rachel is going on vacation. She is trying to figure out how much money to bring along. She plans to spend $120 on hotels, $45 o
    9·2 answers
  • Devon is trying to find the unit price on a six pack of drinks on sale for $2.99 his sister says that at that price each drink s
    14·1 answer
  • Suppose a railroad is 5 Kilometers and it expands on a hot day by 16 centimeters in length. Approximately how many meters would
    9·2 answers
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • How many liters are equal to 39 kL?
    12·1 answer
  • Question 5
    15·1 answer
  • Geometry, I need help thanks
    14·2 answers
  • Please help with the math problem below
    6·1 answer
  • What is the measurement of these congruent angles ?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!