1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksi-84 [34.3K]
3 years ago
6

The nth term of the sequence is n^2 + 20 How many terms in the sequence are less than 50

Mathematics
1 answer:
Alex Ar [27]3 years ago
6 0

Answer:

5 terms

Step-by-step explanation:

nth term of the sequence =n^2 + 20

an= n^2 + 20

1st term when n= 1

1^2 + 20= 20

2nd term n= 2

2^2 + 20=24

3rd term when n= 3

3^2 + 20= 29

4th term when n= 4

4^2 + 20= 36

5th term when n= 5

5^2 + 20 =45

6th term when n= 6

6^2 + 20=56

Hence, terms in the sequence are less than 50 are first 5 terms

You might be interested in
There are 350 members in a swimming club. Of them, 2/7 are new members. Of the new members, 3/10 are females. How many new femal
djyliett [7]
350 / 7 = 50
50 * 2 = 100

100 new members

100 / 10 = 10
10 * 3 = 30

30 are new female members
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What 5x23p9x2 and what is the common number?
loris [4]
Hi There! :)

<span>What 5x23p9x2 and what is the common number?

5</span>×23=115
<span>115</span>×9=1035
<span>1035</span>×2=2070
<span>
Therefore 2070 is the answer
</span>

5 0
3 years ago
A student pulls a box of mass 5 kg with a force of
klemol [59]

Answer:

50j

Step-by-step explanation:

workdone = force x distance

workdone = 20x2.5

50j

7 0
3 years ago
The equation y = 1.55x + 110,419 approximates the total cost, in dollars, of raising a child in the United States from birth to
Mariana [72]

Answer:

The answer to your question is The cost to raise a child from birth to 17 years in a household is $194119.

Step-by-step explanation:

Equation

                      y = 1.55x + 110,419

Annual income = $54,000

To solve this problem just substitute the annual income and simplify to find the cost.

                    y = 1.55(54,000) + 110419

Simplify

                    y = 83700 + 110419

Result

                    y = $194119

3 0
3 years ago
Which of the following is equivalent to 5 · (7 · 4)? *
MariettaO [177]
B because you multiply 7 times 4 that’s 28 then times 5 that’s 140 so for b you do 5 times 7 that’s 35 then times 4 that’s 140 so b is the correct answer, hope it helps
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A rectangular cake has a length of 13 1/2 inches and a width of 9 inches. How many whole, square pieces of cake with side length
    5·1 answer
  • How many fluid ounces in 8 ounces and 5 cups?
    7·1 answer
  • One half of a number is 3 more than one-sixth the same number. what is the number?
    6·1 answer
  • Which number describes the value of his signing bonus? Michael has a substantial student debt, but he recently got a new job, wh
    7·1 answer
  • A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
    10·1 answer
  • Givin (2, 4) and 6, 12), what is The slope of the line between these two points?
    13·1 answer
  • Solve the absolute value equation.<br> 3 = 16 - xl
    7·1 answer
  • I need help with this please mathematics
    13·1 answer
  • Find the value of x and y.
    6·1 answer
  • In this equation where did the number three come from if anyone can explain to me be great because I am completely confused
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!