Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
20 cats * ( 1 bag of food / 5 cats per month ) = 4 bags of food per month to feed all 20 cats
Your formula for this is

and

. Get everything on one side of the equals sign, set it equal to 0 and factor. When you do this you get (x-3)(x+27). The Zero Product Property rule tells us that either x-3 = 0 or x+27 = 0 and that x = 3 and -27. The only thing in math that will NEVER be negative besides time is distance/length, therefore, x cannot be 27 and has to be 3.
Answer:
x = 5
Step-by-step explanation:
The circumference of the given circle would be 125.6 cm. This is due to finding the circumference is multiplying it’s diameter by PI (3.14) giving you the total circumference of the circle.