1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
3 years ago
5

Ebba is buying bulk fabric. She is shopping for the best deal. Drag the fabric in order from the least to the greatest unit c

ost in dollars per square yard.

Mathematics
1 answer:
AURORKA [14]3 years ago
4 0
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:

p: 6.25 / 6.5 = 0.96  -->  The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75  -->  The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95  -->  The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2  --> The cost per yard is $1.20

In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver

Hope this helps.
You might be interested in
Which angles are supplementary to each other?
jeyben [28]

Answer:

Angle 7 and 8 (the first option)

Step-by-step explanation:

Supplementary angles add up to 180 degrees.

Angles 7 and 8 are 180 degrees total.

7 and 8 are supplementary.

1st option

Brainliest plz if someone else answers

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given that S is the midpoint of RT. and S(-4,-6) and T ( -7,-3) find the coordinates of R. only put the x and y value, ( x , y )
Viefleur [7K]
(-1, -9) go 3 to the right and three down from the midpoint <3 pls mark brainliest
5 0
3 years ago
What two numbers multiply to be 12 and add to be -11?
Rus_ich [418]

Answer:

-12 and 1

Step-by-step explanation:

If you multiply 12 by 1 you get 12, hence if you add -12 and 1 now you will get -11

6 0
3 years ago
Solve for c. −58c=20<br><br> A-34<br> B-32<br> C26<br> D28
Dominik [7]
The answer is A: -34.
8 0
3 years ago
What is the recursive rule for the sequence?
adoni [48]
An= -2 (an+1), a1 = 5
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 7(q+1)=14 how to simplify this
    14·1 answer
  • Tyje's paycheck varies directly with the number of hours he works. If he makes $238 for working 28 hours:
    10·1 answer
  • If 5 pizza cost 60$ how much would 15 pizzas cost
    9·2 answers
  • I think it’s a or b but I’m thinking it’s a am I correct?
    12·2 answers
  • The radius of a circle is 7 millimeters. What is the circle's area?<br> r=7 mm<br> Use 3.14 for a.
    8·1 answer
  • A circle with circumference of 10 has area of 100.<br> True or False
    8·2 answers
  • Write each expression in exponential form 2 x 2 x 2 x 2 =
    7·2 answers
  • Which pairs are like terms in the expression below? Select all that apply.
    8·1 answer
  • Find the radius and the center of the circle with the given equation x^2+y^2−8x−2y=48.
    8·1 answer
  • Can yall help me with
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!