Answer:
1,338.75 miles in 3.5 days.
Step-by-step explanation:
What I did was first, 765/2=382.5
Then I did 382.5x3.5=1338.75(rounded 1339 or 1340)
Hope this helps.
It is something that you see often. In the problem it may say what is the area of a square that is 6in by 6in. The BY represent multiplication
-10x -120-11x
combine like terms so -10-11= -21x-120
Given,
Cost of 13 pounds of flower is 7$
One pound = ?
Cost of one pound = 13/7 = 1.85$
Answer:
-11x=-66
x=6
Explanation:
-11x-12=-78
1) Add 12 to both sides.
-11x=-78+12
-11x=-66
2) Divide both sides by -11.
x=-66/-11
x=6
Hope this helps! Please leave a thanks and brainliest answer if you can :)