1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol13
3 years ago
10

Evaluate the function. f(x)=-x^2+x F= -1

Mathematics
1 answer:
noname [10]3 years ago
6 0

Answer:

f(-1)=(-1)²+-1=1-1=0

i think it is your answer

You might be interested in
Please help<br> See the picture <br> Twst
erik [133]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

1. Use sine law to solve

3/sin35 = x/sin55

3sin55/sin35 = 7

6 0
3 years ago
If f(x) = -3x-5 and g(x)=4x-2, find (f-g)(x)
MA_775_DIABLO [31]

f(x) -g(x) = -3x-5 -(4x-2)

distribute

-3x-5 -4x+2

combine like terms

-7x-3

Answer:

-7x-3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jason owns a small business selling bagels. He knows that in the last week 45 customers paid cash, 8 customers used a debit card
tatuchka [14]

The probability that the next customer will pay with cash is 0.76

<h3>What is the probability?</h3>

Formula to find the probability of an event is:

P(A) = n(A)/n(S)

where;

n(A) is the number of favorable outcomes of an event A

n(S) is the total number of outcomes for an experiment/survey

We are given that;

45 customers paid cash

8 customers used a debit card

6 customers used a credit card.

Thus, the total number of customers:

n(S) = 45 + 8 + 6

n(S) = 59

Let event A be the event that the next customer will pay with cash. Thus, n(A) = 45

Therefore, the probability that the next customer will pay with cash would be;

P(A) = n(A)/n(S)

P(A) = 45/59

P(A) = 0.76

Read more about Probability at; brainly.com/question/23047865

#SPJ1

7 0
1 year ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help
shtirl [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

The slope of the line in question is the same as the slope of the line parallel to it. Using y = mx + b, where m is the slope, we find the slope of our line is -3.

Using the pt-slope form, y - y1 = m( x - x1), we get y - (-1) = -3( x - 2) or y + 1 = -3x + 6. Which leads us to y = -3x + 5. QED

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help! v - 7 = 9 + 12 ???
    12·2 answers
  • WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!
    13·2 answers
  • Find the exact values of the remaining trigonometric functions of θ satisfying the given conditions. (if an answer is undefined,
    12·1 answer
  • Use the ratio table to solve the percent problem what percent is 8 out of 40
    7·1 answer
  • Parallel lines in space are coplanar.<br> a. always<br> b. sometimes<br> c. never
    13·1 answer
  • Please help me with this
    14·2 answers
  • You are permitted to use your calculator to solve an equation, find the derivative of a function at a point, or calculate the va
    9·1 answer
  • Ava takes care of 6 horses Each horse eats about 85 pounds of feed per year. How many pounds of feed will all the horses eat in
    7·1 answer
  • Helpp plsss I neeed to finish this test ASAP plssssssss thank youu helpp me with this question
    9·1 answer
  • Mitosis is a process by which 1 cell divides and becomes 2 cells, those 2 cells divide and become 4 cells, and so on. Write an e
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!