1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
3 years ago
15

Solve the equation. Check your solution. Thanks !

Mathematics
2 answers:
8_murik_8 [283]3 years ago
6 0

Answer:

I’m pretty sure the answer is A

Step-by-step explanation:

since d9 is multiplying, you would do the reverse which is dividing and 9 divided by 9 is 1. I hope this helps :)

erma4kov [3.2K]3 years ago
3 0

Answer:

A.1

Step-by-step explanation:

d=1

1*9=9

You might be interested in
Mark buys a wooden board that is feet long. The cost of the board is $1.50 per 5 1/4 foot, including tax. What is the total cost
Lelechka [254]
It would just be the tot foot time the cost

7.5 X 0.50 = $3.75
8 0
2 years ago
3x + y = 5<br><br> 2x - 2y = -2
Vesnalui [34]

Answer:

Solving the system of equations:

x: 1

y: 2

Step-by-step explanation:

Plug it in to see if it is right, to make sure of course.  Better to be safe than sorry.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mary is traveling cross country on a road trip. So far, Mary has traveled 200 miles in her car and 200 miles by train. The car t
VikaD [51]

Answer:

i dont know i think it is 11?!? srry if im wrong

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. Adriana gives half of her t-shirts to charity. Then
fenix001 [56]
I believe 22. Because 11+3=14, but without that, you would add 11 to 11, which gives you 22
5 0
2 years ago
Is the expression 5 (3m+2p) -4m equivalent to the expression 13p+11m-3p?
Aleksandr [31]
 5 (3m+2p) -4m= 15m +10p -4m
=11m +10p
--------------------------------------------------------
13p+11m-3p=10p -11m
-----------------------------------------------------------
Yes, 5 (3m+2p) -4m is  equivalent to the expression 13p+11m-3p as i worked out for you.. Hope this helps you!!! =')

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the total cost of a $12.50 item plus 6% sales tax?
    13·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Can someone please help me?
    13·1 answer
  • For conducting a​ two-tailed hypothesis test with a certain data​ set, using the smaller of n1minus1 and n2minus1 for the degree
    9·1 answer
  • One day, a person went to a horse racing area. Instead of counting the number of humans an horses, he conuted 74 heads and 196 l
    10·1 answer
  • Can someone explain step by step?
    10·2 answers
  • Sam earns $54 275 in a year.
    11·1 answer
  • Lincoln invested $15,000 in an account paying an interest rate of 3\tfrac{1}{2}3 2 1 ​ % compounded continuously. Harper investe
    15·1 answer
  • Gabe invested $350 in baseball cards. If he lost d dollars when he sold the cards, which expression represents the amount of mon
    12·2 answers
  • Is my answer right? if not break the hard news and give me the right one​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!