Answer:
a - 13/30
Step-by-step explanation:
2/5 +x = 5/6
2/5 + x -2/5 = 5/6 - 2/5
x = 13/30
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
$27.59
Step-by-step explanation:
1) First we calculate the sales tax:
30 x .15 = 4.5
30 - 4.5 = 25.5
2) Now we calculate sales tax
25.5 x .082 = 2.09
25.5 + 2.09 = $27.59
In a triangle, the three interior angles always add to 180°
m∠B = 180 - 30 - 80 = 70°
<span>D: 70</span>