There is a Khana Academy video that explains everything you have to do and it’s the same page that you’re on
To determine the cost of each item, we need to set up equations. From the problem statement, we have three unknowns so we need three equations. We set up equations as follows:
let x cost of small pizzas
y cost of soda
z cost of salad
two small pizzas, a liter of soda, and a salad cost $14
2x + y + z = 14
one small pizza, a liter of soda, and three salads cost $15
x + y + 3z = 15
three small pizzas, a liter of soda, and two salads cost $22
3x + y + 2z = 22
Solving for x, y and z, we will have:
x = $ 5
y = $ 1
z = $ 3
If we assume the given segments are those from the vertices to the point of intersection of the diagonals, it seems one diagonal (SW) is 20 yards long and the other (TR) is 44 yards long. The area (A) of the kite is half the product of the diagonals:
... A = (1/2)·SW·TR = (1/2)·(20 yd)·(44 yd)
... A = 440 yd²
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag