1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slega [8]
3 years ago
6

Find the surface Area. ​

Mathematics
1 answer:
kompoz [17]3 years ago
3 0

Answer: 20

Step-by-step explanation: how i got the answer was to multiply everything by two. then add everything together.

You might be interested in
Explain how to write the number that is one million more than 458,610,008
ch4aika [34]
458,610,008+100,000,000
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a​ map, 1 inch equals 15 miles. Two cities are 2 inches apart on the map. What is the actual distance between the​ cities?
BabaBlast [244]
Since the scale is 15 miles per inch all you need to do is multiply.
2in(15)=30
The cities are 30 miles apart.
4 0
2 years ago
Uyuuuuuyyyuuuyyyyyy answer
Lapatulllka [165]

Answer:

e.b=20

f. t=-20

g. x=2

h. h=3

3 0
3 years ago
If y varies directly as x, and y =6 when x =10, find x when y=18
bonufazy [111]

Answer:

X=30

Step-by-step explanation:

y=kx

6=10k

k=0.6

y=0.6x

18=0.6x

X=18/0.6

x=30

7 0
3 years ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Determine if the following equations form a perpendicular line or not
    5·1 answer
  • HELP ASAP thank you SO much in advance (fake and spam responses will be reported) 
    7·1 answer
  • X^2+3x+2=0 solve by factoring
    14·1 answer
  • A card is drawn at random from a well-shuffled deck of playing cards. What is the probability that the card drawn shows a number
    12·2 answers
  • The local supermarket is selling melons at the price of 2 for 3.00. At this rate, what is the price for 5 melons?
    5·1 answer
  • Factor the trinomial:<br> 2x^2+13x+21
    12·1 answer
  • ONE EASY FRESHMEN MATH QUESTION!!
    7·1 answer
  • What is 2a + 3x + a + 5x =
    8·1 answer
  • What system of equations is shown on the graph below?
    15·2 answers
  • For every 9 customers, the chef prepares 2 loaves of bread.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!