1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sav [38]
3 years ago
8

Need help in 31 and 33 thanks need ASAP

Mathematics
1 answer:
cricket20 [7]3 years ago
4 0

Answer:

31: |8| +|18|=|26|

33: |2| +|9|=|11|

since these numbers are already positive, the numbers will stay the same just add the bars in front and after it.

You might be interested in
A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
frozen [14]
If a 16-fluid-ounce bottle of juice costs $2.00, the unit cost would be about $0.13 per ounce. 16/2=8, 1/8=0.125, 0.125=> $0.13.
7 0
3 years ago
Solve the following system of equations. Enter the x-coordinate of the solution. Round your answer to the nearest tenth. 5x+2y=2
fenix001 [56]
X=63/17 0r 3.7 rjhqhg ccfnmfbb c
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
18m + (-13m) = 25 m=
Levart [38]

Answer:

m=0

Step-by-step explanation:

i think?

7 0
2 years ago
Write down the value of the 7 in the number 5709.​
Dovator [93]

Answer:

700

Step-by-step explanation:

The 9 = 9

The 0 = 0

The 7 = 700

The 5 = 5000

8 0
3 years ago
Please help me<br> Solve for x.<br> a) 30<br> b) 27<br> c) 33
OlgaM077 [116]

Answer:

x = 27

Step-by-step explanation:

The angle at any point on a straight line is 180 degrees.

The middle line over there is creating a right angle which is 90 degrees.

This must mean that both sides are 90 degrees.

3x+9 = 90

3x = 81

x = 27

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I solve this?
    15·1 answer
  • What is the length of segment XY?​
    5·2 answers
  • Forty more than twice malia's age is 64
    9·2 answers
  • Lina took out a 4-year loan for $14,000 to buy a new car. She has to pay 4% simple interest on the loan. How much will Lina have
    12·1 answer
  • Find the total cost of a $35 basketball that is on sale for 50% off and the tax rate is 7%
    12·1 answer
  • Unit price for 3 1/4 yards for 13$
    9·1 answer
  • length of a rectangle is 4 inches less than its width, and its perimeter is 24 inches. Which of the following systems of equatio
    12·1 answer
  • A painter spends 3 hours working on a painting. A sculptor spends 2 and 2/3 times as long working on a sculpture. How long does
    10·2 answers
  • Can anyone help me with this?
    7·1 answer
  • 5. Art has three times as much money as Flora. Together they have
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!