1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
9

The wholesale cost of a bicycle is $98.75.

Mathematics
1 answer:
mixer [17]3 years ago
8 0

Answer:

$131.60

Step-by-step explanation:

For the promotion, markup is 33.3% of the selling price.

Now, Selling Price = Cost price + Cost price*Markup

Selling Price = $98.75 + $98.75*33.3%

Selling Price = $98.75 + $32.88375

Selling Price = $131.63375

Selling Price = $131.60

Thus, the selling price of the bicycle after calculating the markup is $131.60.

You might be interested in
Pls help me do these problems. I need them by today.
valina [46]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Question 1: D

Question 2: A

Question 3: B

Question 4: B

Question 5: C

Question 6: D

Question 7: A

Question 8: D

5 0
3 years ago
bill and sam have a coupon for a pizza with 1 topping. The choices of toppings are: pepperoni, sausage, mushrooms, green peppers
cricket20 [7]
Well there are 6 toppings. For one person to select sausage, it is \frac{1}{6}. For two people, multiply them together and the probability is \frac{1}{36}
5 0
3 years ago
2. Given a directed line segment with endpoints A(3, 2) and B(6, 11), what is the point that
KATRIN_1 [288]

Answer:

The point of division is (5 , 8)

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- If point (x , y) divides the line whose endpoints are (x_{1},y_{1})

 and (x_{2},y_{2}) at ratio m_{1}:m_{2} , then

 x=\frac{x_{1}m_{2}+x_{2}m_{1}}{m_{1}+m_{2}} and

 y=\frac{y_{1}m_{2}+y_{2}m_{1}}{m_{1}+m_{2}}

* Lets solve the problem

- The directed line segment with endpoints A (3 , 2) and B (6 , 11)

- There is a point divides AB two-thirds from A to B

∵ The coordinates of the endpoints of the directed line segments

   are A = (3 , 2) and B = (6 , 11)

∴ (x_{1},y_{1}) is (3 , 2)

∴ (x_{2},y_{2}) is (6 , 11)

∵ Point (x , y) divides AB two-thirds from A to B

- That means the distance from A to the point (x , y) is 2/3 from

  the distance of the line AB, and the distance from the point (x , y)

  to point B is 1/3 from the distance of the line AB

∴ m_{1}:m_{2} = 2 : 1

∵ x=\frac{(3)(1)+(6)(2)}{2+1}=\frac{3+12}{3}=\frac{15}{3}=5

∴ The x-coordinate of the point of division is 5

∵ y=\frac{(2)(1)+(11)(2)}{2+1}=\frac{2+22}{3}=\frac{24}{3}=8

∴ The y-coordinate of the point of division is 8

∴ The point of division is (5 , 8)

6 0
3 years ago
How to put 49% as a fraction in simplest form
Snezhnost [94]
49/100 in simply that is your answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The equation of a line is 
nadezda [96]
The answer to the question

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for m.<br> 7<br> D= (m - 64)<br> 2<br> ==
    12·1 answer
  • What is 3 2/9 times 1 5/7
    15·1 answer
  • The prism in which cross sections were taken has length of
    11·1 answer
  • If we multiply our sample size by four, the standard error of the sample mean will be cut in half. true
    6·1 answer
  • Plz help me with this
    10·2 answers
  • Select the true statement about triangle ABC.
    10·1 answer
  • Plssssssssssssssssssssssssssss help
    11·1 answer
  • Please i’ve been stuck on this for days i need help
    13·1 answer
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • Give the steps you would use to find the solutions to the system of equations, then name the solutions. you may solve this graph
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!