1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
2 years ago
11

Ron earned $ 840 in a week . How much will he earn in 36 days

Mathematics
1 answer:
AlladinOne [14]2 years ago
5 0

Answer:

about 4200

Step-by-step explanation:

in order to solve this, you have to understand that there are 4 weeks within a month, which would give you the answer of 3360 and 36 days is approximately 5 weeks, therefore just add one more week to the total of 3360+ 840 = 4200

You might be interested in
The sum of the measures of the interior angles of the parallelogram is 360°. Write and solve an equation to find the value of th
erastovalidia [21]

Answer:   brainly.com/question/11206982

just go here, not trying to bait you into anyhting, it's just another brainly answer from a couple years back

8 0
2 years ago
Given r= 10 and e=0.57, find the Cartesian coordinates. Check your answer.
Rudik [331]
I think it is d not sure tho
3 0
3 years ago
Given AVXY and AVWZ, what is WW?<br><br> helpppp pls
Yuliya22 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

VZ = 44-27.5 = 16.5

ZY/VY = ⅝

WX = ⅝ of VX

VX = 36×8/5 = 57.6

VW = VX - WX = 21.6 units

7 0
2 years ago
Cookies are sold singly or in packages of 3 or 9. With this​ packaging, how many ways can you buy 18 cookies?
8_murik_8 [283]
3 : 3 times 6 is 18, 2 times 9 is 18 and 3 times 3 is 9 plus 9 is 18
4 0
2 years ago
A baker buys 19 apples of two different varieties to make pies. The total cost of the apples is $5.10. Granny Smith apples cost
Natasha2012 [34]

The baker bought 7 gala apples, and 12 granny smiths apples

<em><u>Solution:</u></em>

Let "x" be the number of gala apples bought

Let "y" be the number of granny smith apples bought

Cost of 1 gala apple = $ 0.30

Cost of 1 granny smith apple = $ 0.25

<em><u>A baker buys 19 apples of two different varieties to make pies</u></em>

Therefore,

number of gala apples bought + number of granny smith apples bought = 19

x + y = 19 --------- eqn 1

<em><u>The total cost of the apples is $5.10</u></em>

Therefore, we can frame a equation as:

number of gala apples bought x Cost of 1 gala apple + number of granny smith apples bought x Cost of 1 granny smith apple = 5.10

x \times 0.30 + y \times 0.25 = 5.10

0.3x + 0.25y = 5.1 -------- eqn 2

<em><u>Let us solve eqn 1 and eqn 2</u></em>

From eqn 1,

x = 19 - y ---------- eqn 3

<em><u>Substitute eqn 3 in eqn 2</u></em>

0.3(19 - y) + 0.25y = 5.1

5.7 - 0.3y + 0.25y = 5.1

5.7 - 0.05y = 5.1

0.05y = 5.7 - 5.1

0.05y = 0.6

y = 12

<em><u>Substitute y = 12 in eqn 3</u></em>

x = 19 - 12

x = 7

Thus the baker bought 7 gala apples, and 12 granny smiths apples

6 0
3 years ago
Other questions:
  • An electronics store offers to finance the purchase of any single item with zero interest for one year, with a down payment of $
    13·1 answer
  • What property can we apply to isolate the term, 0.25f?
    13·1 answer
  • What is the equation of the line
    7·2 answers
  • 4X-3 (x²+2x)<br> Find (f-g) (4)
    5·2 answers
  • I have been given the short leg in this 30-60-90 triangle. How do I find the long leg?
    9·1 answer
  • The equation k(x+1)^2/3+(y+2)^2/4=1 represent circle if<br>​
    10·1 answer
  • Janice had litre of cooking oil. She used tof it for frying wedges for a party. What
    11·2 answers
  • Plz help me asnwer this
    5·2 answers
  • The length of perpendicular drawn from the opposite vertex to any side is a) altitude b) median c) perpendicular d) angle bisect
    7·2 answers
  • The formula for the surface area, S, of a rectangular prism is shown below. Solve the formula for the width w.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!