1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ExtremeBDS [4]
2 years ago
14

HELP NEEDED ASAP! Thanks :)

Mathematics
1 answer:
Arlecino [84]2 years ago
4 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

You might be interested in
Which expression represents h(x)?
blsea [12.9K]

Answer:

(g-f)x is the answers for the question

Step-by-step explanation:

please give me brainlest and follow me

3 0
2 years ago
IM RELLY DONE I DONT UNDERSTAND THIS <br>And answer is not (-5.-2) e.t.c<br>PLS HELP​
zhenek [66]

Answer: -5, 1: -5, 2: -8, 1

Step-by-step explanation: Just flip it on the other side

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the solution to the system of equations.
Anna [14]
No solution it’s infinite
5 0
2 years ago
What is the coefficient in the term k?<br> A.0<br> B.1<br> C.2<br> D.k
Amiraneli [1.4K]

9514 1404 393

Answer:

  1

Step-by-step explanation:

The constant multiplier of k in the term "k" is 1.

The coefficient is 1.

4 0
2 years ago
Kira decorates the exterior faces of a gift box in the shape of a cube .What is the surface area in square inches of the gift bo
Gekata [30.6K]

Answer:

The surface area of the gift box that Kira decorates is 253.5\ in^{2}

Step-by-step explanation:

see the attached figure to better understand the problem

we know that

A cube has six square faces

The surface area of a cube is equal to the area of the six squares faces

SA=6b^{2}

where

b is the length side of a cube

In this problem we have

b=6.5\ in

substitute

SA=6(6.5)^{2}

SA=253.5\ in^{2}

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • Lydia uses 8.9 pints of blue paint and white paint to paint her bedroom walls. 4 5 of this amount is blue paint, and the rest is
    15·1 answer
  • Mark wrote the highest score he made on his new video game as the product of 70 X 6000. Use the Associative and Commutative Prop
    13·2 answers
  • 7x-4=5x+15 solve the following equation
    8·1 answer
  • Is this right?? if not help please!!
    14·1 answer
  • 3 L of water of density 1 gram per centimetre cubed is added to 12litres of alcohol of density of 0.8 gram per centimetre cubed,
    14·1 answer
  • Expand to write an equivalent expression: 4(-8x+6y)
    11·2 answers
  • Heyy Answer please and explain
    13·1 answer
  • A whole number is multiplied by six. What must the answer be?
    8·2 answers
  • Sasha walk 12 m in 16.8 seconds sam walked 31 m in 46.5 seconds who was the fastest?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!