Answer:
1.65
Step-by-step explanation:
100 pounds of the mixture = 1.36 * 100 = 136 dollars.
She uses 20 pounds of jelly beans that cost
20 * .20 = 4.00
136 - 4 = 132 dollars left for 80 pounds of sugar candies.
80 pounds = 132 pounds of sugar candies.
1 pound = x
80/1 = 132 / x Cross multiply
80x = 132
x = 132 / 80
x = 1.65 / per pound
Answer:
x= 6
Step-by-step explanation:

You will subtract 10x from 12x and get 2x

Subtract 4 from 16 to get 12

You will then divide both sides by 2
= 
x= 6
The second one is hard to read but since ∠3 is 54° you should just start from there
Hope this helps
Answer:
262
Step-by-step explanation:
If x is the first integer, then x+1 is the second, x+2 is the third, and so on. Meaning the 7th term in the list is x+6.
x + x + 6 = 518
2x = 512
x = 256
The first integer is 256, so the last integer is 262.
Answer:
Number 1 can form a right triangle. Numbers 2 & 3 cannot.
Step-by-step explanation:
To check if the sides are a right triangle, check if the sum of the squares of the two smaller sides equals the length of the square of the longest side. In other words, do the Pythagorean Theorem.
5² + 12² = 13²
25 + 144 = 169
169 = 169
<u><em>They are equal therefore Number 1 can form a right triangle.</em></u>
5² + 7² = 9²
25 + 49 = 81
74 = 81
<em>They are not equal, therefore Number 2 can't form a right triangle.</em>
<em />
10² + 12² = 30²
100 + 144 = 900
244 = 900
<em>They are not equal, therefore Number 3 can't form a right triangle.</em>