Answer:
Employers such as a company or organization that provide service or product to the employee and any person hire service from the employer, for which the employee has to pay. An employee is an individual or organization that work full time or part-time according to requirements and receive compensation for the services.
Step-by-step explanation:
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
You need to set it up like this: Initial amount ( 1 - Depreciation Rate) ^ Time in years. So: 5000(1-0.18)^4 = 5000(0.82)^4=2260.6088, rounded to the nearest cent is $2260.61.
As the line raises from left to right, the slope must be positive, so only the function, f(x)=x-3, has a slope greater than zero. Additionally, at x=0, the y-value is at, or around, -3, confirming that f(x)=x-3 is the correct solution.