1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
2 years ago
8

The coordinate grid below shows triangle ABC and its image after translation, triangle A'B'C':

Mathematics
1 answer:
svetlana [45]2 years ago
8 0

Answer:

+6 B

Step-by-step explanation:

Which of the following completes the rule for this translation, (x, y) + (x + 6, )?

You might be interested in
Line segment Y A is an altitude of ΔXYZ. What is the length of Line segment Y A?
worty [1.4K]

Answer:

A on edge

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A jacket costs 50$ at the store Evan has a coupon for 15$ off.Max pays only 0.6 of the price because his father works at the sto
Arturiano [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

The original price of the jacket at the store is $50.

Evan has a coupon for 15$ off. This means that the amount that Evans will pay is the original price - 15% of the original price. It becomes

50 - (15/100 × 50) = 50 - 7.5 = $42.5

Max pays only 0.6 of the price because his father works at the store.

This means that the amount that Max will pay is 0.6 × the original price. It becomes

0.6 × 50 = $30

Max will pay the least amount because his amount is smaller

6 0
3 years ago
A line that is perpendicular to y=-4-10 passing through the point (8,11)
guapka [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

11=4(8)+b

11=32+b

-21=b

y=4x-21

i think

4 0
2 years ago
(3x +4y)2 is equal to
Nikolay [14]

Answer: 6x + 8y

Hope this helps!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
CAN U HELP ME PLZ!!!! |<br> \/
slava [35]

Answer:

7.33

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify the expression 4÷4×4+4-4
    13·2 answers
  • 19=h/3 -8 whats h??
    10·1 answer
  • A dozen plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat? Write your answer as a comparison statement.
    9·1 answer
  • Please please help 30 points
    12·1 answer
  • Help plzzzzzz The factors of x2 - 8x – 20 = 0 are _________________
    14·1 answer
  • A machine can produce 198 bobbles every 5 days. If an order comes in for 2200, how many days will that take to complete?
    9·2 answers
  • Please look at the picture and help me with this question
    11·1 answer
  • PLEASE HURRY I HAVE 5 MINUTES LEFT
    9·1 answer
  • 44% of 231 is what?<br> this is percentage btw
    12·2 answers
  • (a) Write 7.97 x 10 ^-6 as an ordinary number.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!