1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
3 years ago
13

Is this polygon regular or irregular?

Mathematics
2 answers:
iris [78.8K]3 years ago
4 0

Answer:

<h2><em><u>Make</u></em><em><u> me</u></em><em><u> a</u></em><em><u> Brainlist</u></em><em><u> pls</u></em></h2>

Step-by-step explanation:

It's an Irregular polygon

Ghella [55]3 years ago
4 0

Answer:

irregular

Step-by-step explanation:

regular shapes have all equal sides while irregular polygon sides aren't congruent. lemme know if I'm right. Goodluck!

You might be interested in
Divide 3 by 8, then multiply z by the result
Sonbull [250]

3÷ 8 ·z

3/8 ·z

3/8z

I think i'm just supposed to simplifiy it??

8 0
3 years ago
382 3/10 - 191 87/100= math difficulties please answer this question
prohojiy [21]
3/10 = .3 and 87/100 = .87
382.3 - 191.87= 190.43
so the answer is 190.43

Hope this helped!! :))
7 0
4 years ago
The distance between two locations, A and B, is calculated using a third location C at a distance of 15 miles from location B. I
Jobisdone [24]
We will first calculate ∠A:
∠∠A = 180° - ( 105° + 20 ° ) = 180° - 125° = 55°
Then we will use the Sine Law:
15 / sin 55° = AB / sin 20°
15 / 0.81915 = AB / 0.342
AB · 0.81915 = 15 · 0.342
AB · 0.81915 = 5.13
AB = 5.13 : 0.81915
AB = 6.26 ≈ 6.3 miles
Answer: The distance between the locations A and B is 6.3 miles.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the unit rate then determine the better buy Option A: a 4 pack of 3.2-ounce servings of apple sauce for $2.50 or Optio
Greeley [361]

Answer:The better buy Option is A

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The cost of metal is proportional to the weight of the metal. Martin buys 12 pounds of metal for $33.00. Create an equation that
Fed [463]
<h2>Answer: 2.75m = c</h2>

Step-by-step explanation:

<h2>First we need to find the unit price</h2>

33 / 12: 2.75$ per pound

2.75m = c

<h2>We can test if this equation works</h2>

2.75(12) = c

33 = c

Which is correct

8 0
3 years ago
Other questions:
  • X ^ 4 minus 16 ? factor between two squares
    15·1 answer
  • What price do farmers get for their watermelon crops? in the third week of july, a random sample of 40 farming regions gave a sa
    10·1 answer
  • About how much money did the forth grade students raise? Explain.
    7·1 answer
  • What is 2/5 + 1/9 I need help
    5·1 answer
  • Please someone help me on this!
    11·1 answer
  • Square numbers between 300 and 400
    9·1 answer
  • I'm not sure if I understand
    14·1 answer
  • What is the solution to 4x+63 ≤ 18?​
    10·2 answers
  • A neighbor told Bob that he should apply a protective “sealant” to the driveway. Bob found a product at the home improvement sto
    12·1 answer
  • The product of 13 and x is than 36
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!