1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
2 years ago
15

Each month, a phone company charges $20 for 500 minutes of talk time plus $0.45 for each additional minute. Unlimited texting co

sts $30 more. Choose an expression to show the cost of a talk-and-texting plan for one month, given x minutes over 500.
Options
0.45 + 50x
50 + 0.45x 30 + 20x
500 + 50 + 0.45x
Mathematics
1 answer:
velikii [3]2 years ago
5 0

Answer:

C = 50 + (0.45x)

Step-by-step explanation:

If 500 minutes of talk = 20

and texting = 30

and each additional minute of talk = 0.45

then the bill would be (for C = total cost)

C = 20+30+(0.45 • x)

OR

C = 50 + 0.45x

You might be interested in
A company rents out 10 food booths and 25 game booths at the county fair. The fee for a food booth is $100 plus $2 per day. The
svetlana [45]

Answer:

2,250 + 95n

Step-by-step explanation:

Cost of a food booth = 100 + 2n

Cost of 10 food booth = 10(100 + 2n)

= 1,000 + 20n

Cost of a game booth = 50 + 3n

Cost of 25 game booth = 25(50 + 3n)

= 1,250 + 75n

Total amount earned by the company = Cost of 10 food booth + Cost of 25 game booth

= (1,000 + 20n) + (1,250 + 75n)

= 1,000 + 20n + 1,250 + 75n

= 1,000 + 1,250 + 20n + 75n

= 2,250 + 95n

Total amount earned by the company = 2,250 + 95n

4 0
3 years ago
What x value makes this equation true -12x - 2(x+9) = 5(x+4)
TiliK225 [7]

Answer:

A. -2, x= -2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jared wants a quick trip by bus or train to New York. The bus’s average speed is shown in the graph. The train’s average speed i
Lelechka [254]

The bus travels 15 miles more per hour than the train.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mickey gave his little sister a juice box that is 3 inches high, 2 inches wide and 1 inch long. how much juice fits in the juice
Semenov [28]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

lh+hw+wl=Answer

3(1)+3(2)+2(1)

3+6+2

9+2

=11

6 0
3 years ago
Complete the equation: x^2- 4x + _ = (_)^2
tino4ka555 [31]

Answer:

x^2-4x+<u>4</u>=(<u>x-2</u>)^2

Step-by-step explanation:

Have fun ✌️:)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How to multiply 11*121
    14·1 answer
  • Zeus Industries bought a computer for $2593. It is expected to depreciate at a rate of 30% per year. What will the value of the
    7·1 answer
  • What is the unit rate for the ratio 280 student/8 buses​
    8·1 answer
  • A number between 1 and 3 is chosen 30 times. Results are shown in the table below. What is the experimental probability of picki
    15·1 answer
  • Give examples of numbers that you would multiply by 3 to get an answer that is greater than 3, equal to 3, or less than 3
    10·1 answer
  • Find a in the figure below and place the value in the empty box
    11·1 answer
  • Ingredients for 7 cakes
    11·2 answers
  • AlI of the following are equivalent except ______.
    12·1 answer
  • Vince makes 75% of his free throw attempts. He wants to create a tool that will simulate his free throw shooting and allow him t
    11·1 answer
  • Need help with this pls asap
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!