1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krek1111 [17]
3 years ago
7

Please help please!??!!

Mathematics
1 answer:
Viefleur [7K]3 years ago
7 0

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

So we make a fraction with yellow as a numerator and the total as the denomonator. From the infromation in the table the fraction would be 3/18. We simplify this to 1/6. I hope this helps.

You might be interested in
Jim Debt was reviewing the total accounts receivable. This month he received $80,000 from Credit customers. This represented 40
Lena [83]
<span>4x = 80,000 x= 80,000/.4 x = 200,000</span>
5 0
3 years ago
Three students attempt to define what it means for lines lll and mmm to be perpendicular.
Vanyuwa [196]

Please find diagram attached

Answer and explanation:

Perpendicular lines are lines that meet at 90 degrees/ right angle.

The question seems to be incomplete but I will explain what perpendicular lines are in the context of lines lll and mmm, with some assumptions about the lines.

Assume that line III is 30mm long and line mmm is 25mm long, we say that line III is perpendicular to line mmm if line III meets line mmm at 90 degrees as we see in the diagram attached.

7 0
3 years ago
How many years is 694.44 days?
antoniya [11.8K]

Answer:

1.9 years

Step-by-step explanation:

There are 365 days in a year

694.44 / 365 = 1.9

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If EH = 76, calculate DI.
Montano1993 [528]

Answer:

DI = 38

Step-by-step explanation:

Δ EHC and Δ DIC are similar and ratios of corresponding sides are equal, that is

\frac{DI}{EH} = \frac{DC}{EC} , substitute values

\frac{DI}{76} = \frac{1}{2}  ( cross- multiply )

2DI = 76 ( divide both sides by 2 )

DI = 38

4 0
3 years ago
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 719,927 in expanded form
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP 98 POINTS, WILL GIVE BRAINLIEST, 5 STAR RATING, AND THANKS.
    10·2 answers
  • Zack wants to make a profit more than $300 for painting 4 identical rooms. The profit he makes is equal to the amount he is paid
    11·1 answer
  • John as and Norma's restaurant bill comes to $23.40. They are planning to tip the waiter 15% of their bill. How much month shoul
    14·1 answer
  • PLS ANSWER I WILL MARK U AS THE BRAINLIEST!!! Correct 36.2598 to
    10·1 answer
  • Define the variables you will use in your equation. (1 point) Let one variable be the distance away from the surface and the oth
    8·1 answer
  • What equals 24 with the numbers 15 10 13 1 22
    14·2 answers
  • Please tell me the answer and explain your work
    14·1 answer
  • If $400 is invested at the rate of 6% for one year, what will be the total value of the investment (the amount)?
    5·2 answers
  • Change this fraction to an equivalent fraction with multiplication.<br><br> 1/5 = _____
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!