1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatyana61 [14]
2 years ago
8

Gemma and Leah are both jewelry makers. They made 39 necklaces. Each necklace has exactly 104 beads on it. How many beads did th

e girls use while making necklaces?
Mathematics
1 answer:
Kay [80]2 years ago
8 0

Answer:

4056

Step-by-step explanation:

39 necklaces

104 beads/necklace

number of beads = number of necklaces * number of beads per necklace

number of beads = 39 * 104 = 4056

You might be interested in
Becky bought a magazine for $3.90, and the sales tax was 8.25%. How much sales tax did Becky pay on the magazine?
Ilya [14]

Answer:

$4.22 Is your answer.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 2 pound bottle of barbeque sauce cost $22.08.what is the price per ounce ?
beks73 [17]

The answer is $0.69. This is because there are 32 ounces in the bottle, and $22.08/32=0.69, or $0.69.

3 0
3 years ago
A boat traveled 36 miles in 1.5 hours and then 14 miles in 0.75 hours. what is the average speed of the boat?
jeka57 [31]
Speed=distance/time
You'll have to combine like terms.
36+14=50
1.5+0.75=2.25

And then you can use the formula.
50/2.25

7 0
2 years ago
Give the slope-intercept form of the equation of the line that is perpendicular to –7x – 8y = 12 and contains P(–3, 1)
Usimov [2.4K]
Answer is b.  :)     :)       :)      


4 0
2 years ago
Read 2 more answers
219.44 in word form
Naily [24]

Answer:

two hundred nineteen and 44

OR

two hundred nineteen point 44

Step-by-step explanation:

do not say AND before nineteen. saying AND represents a decimal point. Both can be used (point or and)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The acute angles of a right triangle are ______.
    15·2 answers
  • The 24-hour time is 14:00. Find the equivalent 12-hour time. Show all work.
    12·1 answer
  • alexandrea and imani each think of a number. alexandras number is 8 more than Imanis number. the sum of two numbers is 50. what
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent? 7 − 4(2x − 3)
    13·2 answers
  • pablo found out that every classroom has 34 desks. There are 30 clasrooms. How many desks are I the school​
    6·2 answers
  • Original cost of a shirt: $54 ; markup by 50%, then markdown by 25%
    7·1 answer
  • Calculate the value of x if 2x/3=8/5
    11·1 answer
  • Are these answers correct if not
    7·1 answer
  • Help me asap!!pleaseeee
    6·1 answer
  • A cookie recipe calls for 1 2/3 cup of sugar. If you plan on changing the recipe to make 2 1/2 times as much. How much sugar wil
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!