1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka-Z-Leto [24]
3 years ago
8

Helppp find the value of the missing side length pleasee

Mathematics
2 answers:
Papessa [141]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

45 + 45 + x = 180 \\ 90 + x = 180 \\ x = 180 - 90 \\ x = 90

RUDIKE [14]3 years ago
4 0
90!!!!!!!!!!!!!!!!!!
You might be interested in
How many pounds are l.25 kilograms????
Anon25 [30]
2.755778 lbs or round to 2.76 or 3 depending on the question
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Wanda starts with $1200 and deposits $40 per week. Zelda starts with $700 and deposits $50 per week. When will Wanda have the sa
Masja [62]
Let the number of weeks to have same amount = x Then:-

1200 + 40x = 700 + 50x
1200 - 700 = 50x - 40x

10x =  500
x = 50  
answer is 50 weeks
4 0
3 years ago
In converting 30 pounds to ounces, what unit (omit the number) would you
gladu [14]

Step-by-step explanation:

to convert pounds into ounces you'd

actually multiply 16 by 30:

30 * 16

you're doing this because if one pound equals 16 ounces, if you have 30 pounds then you must've had more ounces. therefore you'd multiply.

which is 480 pounds

Enjoy!

6 0
3 years ago
A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$26.45. What is the unit price of the pairs of socks​?
tigry1 [53]

Answer:

$5.29 per pair of socks

Step-by-step explanation:

26.45/5=5.29

3 0
2 years ago
All students chose a sport 40% chose Football, 37.5% chose baseball 18 chose other sports. How many students particpated?
Arlecino [84]
The answer would be 80 students
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If h(x) is the inverse of f(x) what is the value of h(f(x))?
    11·2 answers
  • The supervisor at the second job says, “I’ll give you a penny today and double your pay every day for 30 days if you’ll work for
    7·2 answers
  • Which of these is NOT equivalent to 2-^3.
    11·1 answer
  • Write an equation that is parallel to y = 3x and passes through (-4 , -3)
    10·1 answer
  • Renaldo can rollerblade 9.7 miles per hour. Eliza can rollerblade 8.2 miles per hour. How much farther will Renaldo rollerblade
    6·2 answers
  • Pllzzzzzzz helllllppppp i need hellppp
    11·1 answer
  • 3/4(x+8)>1/2(2x+10)​
    13·1 answer
  • Tyler and Han is trying to solve this system by substitution:
    12·1 answer
  • Which expression is equal to (2 – 5i) – (3 + 4i)?<br> O1 – 9i<br> 0-1 – 9i<br> 05 -<br> 0 -1- i
    6·1 answer
  • What is the simplified fractional equivalent of the terminating decimal 0.32
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!