1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
15

Which set of numbers represents solutions of the inequality m>20?

Mathematics
2 answers:
zlopas [31]3 years ago
8 0

Answer:

{21, 22, 23, 24}

Step-by-step explanation:

m>20 means that m is greater or more than 20, therefore 21, 22, 23, and 24 are all greater than 20 so that is the answer.

ivolga24 [154]3 years ago
7 0

Answer:

i think so.....

20,21,22,23

You might be interested in
Amir walks 1/2 mile in 15 minutes. Jody walks 2/3 mile in 20 minutes. Who walks at a faster rate?
ella [17]

Answer:

Jody walks at a faster rate because it would take Amir 30 minutes to walk a mile and Jody approximately 26.6 minutes to walk a mile.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help it’s due right now
Yuki888 [10]

Answer: hey I actually just finished learning about this in math.

Step-by-step explanation: the graph is a function, because it passes the vertical line test

7 0
3 years ago
Consider the first four terms of an arithmetic sequence below.
VMariaS [17]
7, 13, 19 and 25 have a common difference:  6.  
6 added to 7 gives us 13; 6 added to 13 gives us 19, and so on.

Explicit formula:  a(n) = 7 + 6(n-1), where 7 is the first term and n is the counter (1, 2, 3, ...).

The first term is 7 (given).  This corresponds to n=1.

The second term is a(2) = 7 + 6(2-1), or 7 + 6, or 13.  This corresponds to n = 2.

and so on.


6 0
3 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
NO LINKS PLEASE I ACTUALLY NEED HELP THEY'RE 2 PARTS
eimsori [14]
I’m on the same question
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Band students at Lowell High School sell candy every year as a fundraiser. Last year, they sold 90 boxes of truffles and 77 boxe
    11·1 answer
  • What factors does 28 and 44 have in common
    13·2 answers
  • Carmelo forma parte De una inmensa fila de niños el primer niño grita cinco el segundo grita 18 el tercero 31 el cuarto 44 el qu
    13·1 answer
  • Which represents the domain of the relation {(–1, 4), (2, –3), (0, –2), (1, –3)}? {–3, –2, 4} {–3, –2, –1, 0, 1, 2, 4} {–1, 0, 1
    13·1 answer
  • Combine the following expressions. <br> r√t+s√t
    8·1 answer
  • What is the volume of the metal in this heavy-duty pipe? (It is not drawn to scale and the inside of the pipe is empty space.) S
    5·1 answer
  • IB QUESTIONS:
    13·1 answer
  • Solve: -5-(-8)<br> ILL GIVE YOU 15 POINTS IF YOU HELP, ill mark you brainiest to
    9·1 answer
  • Solve the system of equations <br><br> Y= -7x+3<br> Y= -x -3<br><br> What is X<br> What is Y
    9·1 answer
  • BRAINLIEST Please help i'd appreciate it thanks, Have a nice day :)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!