1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAXImum [283]
2 years ago
6

A concession stand sells hamburgers. The revenue from the hamburgers is (30x + 45) dollars. The price of a hamburger is $5. Writ

e an expression that represents the number of hamburgers sold.
Mathematics
1 answer:
kiruha [24]2 years ago
5 0

Answer:

5(6x+9)

Step-by-step explanation:

(30x+45)

30=(5)6x

45=(5)9

5(6x+9)

You might be interested in
Simplify 3/x-1 + 1/x-2
creativ13 [48]

Answer:

4-3x over x or 4-3x/x

I'm not sure. but I hope it can help you:))

3 0
3 years ago
3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?
Zina [86]

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

8 0
3 years ago
Each part of a race is 1/10 mile long. Marsha finished 5 part of the race.How far did marsha race?
andre [41]

We can multiply the number of parts Marsha has finished by the miles of each part:

5 × 1/10

= 5/10

=1/2

Therefore, she raced 1/2 miles.

Hope it helps!

5 0
3 years ago
HELLPPPP ANSWERRR AND EXPLAIN!!!!!​
bixtya [17]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

This is because K and B don't share the same angle measurement. They both will be different numbers that must equal 180 degrees. With that K will be corresponding with J while B will be corresponding with D.

Hope this Helped

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which relation is a function?
aksik [14]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 2x – 6 ≥ 6(x – 2) + 8
    6·1 answer
  • Complete the function table then write a rule for a function
    5·1 answer
  • Dennis wants to buy a card for his wife Dennis calculates the amount of the card has $4.50 the actual price of card is $4 what i
    8·1 answer
  • A boy went to the grocery store to buy for a picnic. He bought three sandwiches for $4 dollars each and three bags of chips for
    14·1 answer
  • Please help me quick!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Michael paid a repairman dollars per hour for a 4-hour job plus $69 for parts. The total charge was $320. Which equation can be
    11·1 answer
  • a bookstore sold a total 43 paperback and hardback books. each paperback books costs $4.50, and each hardback book costs $12.00.
    7·1 answer
  • one nanometer equals about 0.00000004 inches select from the drop down list correctly complete the sentence when writing this de
    7·1 answer
  • I need some help again
    6·1 answer
  • What is 0.1 to 0.2 percent changes, to test your brain.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!