1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Answer:
y=-4x-6
Step-by-step explanation:
y=mx+b, where m is the slope and b is the y-intercept
Slope is given as -4, so:
y=-4x+b
To find b, sub in the point we were given (-2,2):
2=-4(-2)+b
2=8+b
b=2-8=-6
So we have: y=-4x-6
Answer: x
=
−
30 7
Decimal Form :
x
=
−
4.
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
285714
Mixed Number Form :
x
=
−
4
2
7
Step-by-step explanation:
I honestly don’t know I am just doing this because I need to ask a question hope I helped