1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
11

Need help on number one and three

Mathematics
1 answer:
Naya [18.7K]3 years ago
4 0

An example for #1 would be that: 15 is divisible by 3, but not 9. every third multiple of 3, (9, 18, 27,...) is divisible by 9 because 9 is three times the size of 3.

For part two the first number that I thought of is 23.

You might be interested in
Anyone know the answer?
WITCHER [35]


(f-g)(x) = f(x) - g(x) = (3x-5) - (x+3) = 2x -8


Choice D


5 0
3 years ago
What is the value of the expression 10 + (fraction 1 over 2)4 ⋅ 48?
EleoNora [17]
 Equation arrangement: 10 + [1/2]^4. 48
[1/2]^4 = 1/2 * 1/2 * 1/2 * 1/2 = 1/16
10 + [1/16] * 48
According to the law of BODMAS, we have to carry out multiplication operations before we carry out addition operations, therefore, we now have.
[1/16] * 48 = 3
Then, 10 +3 =13.
Thus, the final answer is 13.
5 0
3 years ago
You wish to borrow $8000 for debt consolidation. The bank's interest rate for a personal loan is 7.2%. What is your monthly paym
Lisa [10]
<h3>The monthly payment  is $242.44 for loan to paid off in 3 years.</h3>

Step-by-step explanation:

The amount borrowed = Principal = $8000

The rate of interest = 7.2%

Time (T)  = 3 years

Now, Simple Interest = \frac{P\times R \times T}{100}

\implies SI  = \frac{8000 \times 7.2  \times 3}{100}  = 1,728

So, the total interest = $1728

Now, <u>Amount to be paid  = Principal + Interest</u>

⇒ A = $8000 + $1728  = $8728

Also, 1 year = 12 months

⇒  3 years  = 3 x 12 months  = 36 months

So, total amount to be paid in 36 months is $8728.

⇒The  amount to be paid in 1 month is (\frac{8728}{36} )  = 242.44

Hence, the monthly payment  is $242.44 if loan is to paid off in 3 years.

3 0
3 years ago
On the first day it was posted online, a music video got 510 views. The number of views that the video got each day increased by
8090 [49]

Answer:

19,552 views on day 20, 114,763 views cumulative total for 20 days.

Step-by-step explanation:

The decimal equivalent to "increased by 20% per day" would be (510)*(1.20)/day, if we started with 510 views as day 0.  Day 1 would be (510)*(1.20) = 612 views.

If we have n successively days, the equation would read (510)(1.20)^n.

This means that after, lets say, 3 days, the calculation would be (510)*(1.20)^3, or 881 views.

On day 20, the calculation is (510)*(1.2)^20, or 19,552 views.

But the question asks "How many total views did the video get over the course of the first 20 days . . ?"  This seems to be asking the sum of the first 20 days, which is easy if you use a spreadsheet.  But if you read the question to mean what are the total views on day 20, the answer would be 19,552 views.

If you read the question as asking for the total sum of views over 30 days, the answer is 114,763.  Quick:  what does that amount to at $0.05 per view.

3 0
2 years ago
96/8 useing distributive property
Illusion [34]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

96/8 = 12

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph shows the number of sprays an automatic air freshener dispenses, y, in x minutes: A graph is shown. On the x-axis, the
    7·2 answers
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • A coin is biased such that it results in 2 heads in every 3 coin flips, on average. The sequence ______ is most probable for the
    6·2 answers
  • If f(x) = 4x - 3, what is f(x)^-1?
    14·2 answers
  • Striking a tuning fork harder makes the sound coming from the fork louder. This changes the _________ of the sinusoidal graph.
    8·1 answer
  • *Need help asap* 25 points
    14·1 answer
  • Hello! Can anyone please tell me the measurement of t and v ? Any help is gladly appreciated.​
    15·1 answer
  • How do you solve 6x+104=16x+114
    6·2 answers
  • PLEASE FIND THE DIMENSIONS OF THESE NOT THE TOTAL AREA giving BRAINLIEST
    5·1 answer
  • Louis bought packages of donuts. There were 4 donuts in each packages, and Louis gave 6 to his friend. Write an expression to sh
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!