Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Answer:
A
Step-by-step explanation:
We can see that the slope is positive, which means that the x-term must be positive.
If you expand and simply both equations into the form y = mx + b, you will find that m is positive for A and negative for B, hence A is the correct answer.
Answer:
4(2x - 5)
Step-by-step explanation:
Rewrite "20" as 4 * 5
Rewrite "8" as 4 * 2
=4 * 2x - 4 * 5
Factor out common term "4"
=4(2x - 5) <------ Your answer.