Answer:
We need to make a conversion for the new recipe. If the regular recipe calls for 2 cups of Sugar, we can make a conversion for the new recipe.
Step-by-step explanation:
Conversion- 2:7= 1:4 (sugar)
2:7 (sugar)
3: x (flour)
1: y (milk)
X= 8 (flour)
Y= 6 (milk)
NEW RECIPE:
3.5 cups of milk
10.5 cups of flour
7 cups Sugar
We found this by seeing the new recipe adds 5 more cups with the original amount :)
Https://www.algebra.com/algebra/homework/Linear-equations/Linear-equations.faq.question.277244.html
HOPE THIS HELPS
To find the answer, you divide the price by the amount of pencils. This should lead you to have individual Brand A pencils at $0.15 and individual Brand B pencils at $0.12, making Brand B the better buy.
1 triangle would be your answer.