1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
2 years ago
12

You want to rent a television. Company A charges $25 per week plus a one-time fee of $52. Company B charges $37 per week plus a

one-time fee of $16. After how many weeks are the total costs the same at both companies?
Mathematics
1 answer:
RUDIKE [14]2 years ago
8 0
52+25=77+25=102+25=127
16+36=53+37=90+37=127
Answer 3 weeks
You might be interested in
Cuánto es 1875 más 199​
Sergeeva-Olga [200]
It is absolutely 2074
3 0
2 years ago
The container that holds the water for the football team is
tia_tia [17]
I believe the answer is 18 gallons.

6/9-4/9=2/9

Best Answer: Eighteen.... yes, I read it right. *sigh*

First convert 2/3 into ninths.

2/3 = 6/9

Therefore 2/9 is equal to 4 gallons...
Therefore 1/9 is equal to 2 gallons...
9 multiplied by 2 gallons is 18 gallons.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The U.S department of Agriculture reported that 45 out of every 115 milk drinkers drink skim milk. If a store owner orders 23 ga
Nina [5.8K]

Answer:

8.99999999998

Step-by-step explanation:

45:115::_:23

The ratio between 45 and 115 is 2.55555555556 so 23 divied by that is 8.99999999998

7 0
2 years ago
What’s the algebraic expression for 8 squared
diamong [38]

Answer:

8^2

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Convert words into an expression</u>

What’s the algebraic expression for 8 squared

<em>8 squared -> </em>8^2

Answer:  8^2

<u>If needed, solve:</u>

<u />8^2

8 * 8

64

3 0
3 years ago
Please help it’s due in 10 minutes!!!
Virty [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

its B

just chuck it in wolfram alpha

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Suppose that S and I are points on the number line.
    8·1 answer
  • please help me , this is the third one i have posted like this , if someone can go and help me on all of these is appreciate it
    8·1 answer
  • What is 5 ∙ P ∙ 2 Simplified?
    13·1 answer
  • YMBCA donates 90,000 dollars.<br> MECH donates twice that amount. How much money was donated?
    5·2 answers
  • 15=3-(z+6) solve the equation and check your solution
    10·2 answers
  • At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • If Leah is 6 years older than Sue, and John is 5 years older than Leah, and the total of their ages is 41. Then how old is Sue?​
    10·1 answer
  • The sum of 5 times a number and 3 is the same as the difference of the number and 9. Find the number
    11·1 answer
  • Given that S=n/2(2a+(n-1)d). If a=4,d=3 and n=20 find the value of S​
    5·2 answers
  • What is 12x + 24y in Distributive Property? :)<br><br> −
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!