1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikitich [7]
3 years ago
6

A sample of restaurants in a city shows that the average cost of an appetizer is $6.32 with a standard deviation of

Mathematics
1 answer:
iren2701 [21]3 years ago
6 0
The answer would be b
You might be interested in
Solve: 49x2 − 60 = 0
givi [52]

Answer:

C. x = −1.11 and x = 1.11

Step-by-step explanation:

1. I assume you meant 49x^2-60, not 49x2-60.

2. Plug the numbers into the quadratic formula and simplify.

a=49 b=0 c=-60

3 0
3 years ago
Solve the inequality -1>-2(x-4)-5(4x-7)
g100num [7]

Answer:

Inequality Form - x>2

Interval Notation - (2,∞ )

Step-by-step explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following points are solutions to the inequality below? <br><br>Check all that apply. 
Rus_ich [418]
The correct answers are:
_________________________________
 [B]:  (0, -2) ;
_________________________________
 [D]:  (4,  2) ;
_________________________________
 [F]:  (-1, -6) .
_________________________________
8 0
3 years ago
Given 4x+ 5y = z, solve for y
kiruha [24]

Step-by-step explanation:

y cannot be determined from the information given

6 0
3 years ago
Arah went to the grocery store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for $12. The next week, Sarah bought 2 loaves o
sergejj [24]

Answer:

Here, b represents one loaf of bread and m represents the one gallon of milk.

As per the statement:

Arah went to the grocery store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for $12.

⇒4b+m = 12  

It is also given that the next week, Sarah bought 2 loaves of bread and 3 gallons of milk for $13.50.

⇒2b+3m = 13.50

Then; system of equation :

4b+m = 12                   .....[1]

2b+3m = 13.50           .....[2]

Solve for b and m using above system of equations.

Multiply equation [2] by 2 we get;

4b+6m = 27              .....[3]

Subtract equation [1] from [3] we get;

4b+6m - 4b -m= 27-12

Combine like terms;

5m= 15

Divide both sides by 5 we get;

m = $3

Substitute the value of m in equation [1] we get;

4b+3 = 12

Subtract 3 from both sides we get;

4b=9

Divide both sides by 4 we get;

b = $2.25

Therefore, cost of one loaf of bread (b) and one gallon of milk (m) are:

$2.25 ad $3



3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of a square pyramid with a base length of 5 cm and a height of 6 cm?
    13·1 answer
  • the sum of three decimal numbers is 6 exactly one of the numbers is less than 1 what could the numbers be​
    6·1 answer
  • Can someone explain this to me pls
    8·1 answer
  • How do find the measure of similar triangle
    13·1 answer
  • Find the area of a triangle with a height of 5 ft and a base of 4 ft.
    10·1 answer
  • Blake must choose between two job offer. Evergreen Landscape will pay him $9.75 hours to mow lawns, but its is a long way from h
    8·1 answer
  • Pls help. Write an equation to express y in terms of x.
    9·1 answer
  • In need help with total and lateral surface area of a cylinder ​
    15·1 answer
  • Yolanda is buying supplies for school. She buys n packages of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. Wh
    12·1 answer
  • If pound of cheese costs $3.43, what is the cost per pound?<br> PLS HELP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!