1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paha777 [63]
3 years ago
13

Lucas has a goal to practice his violin for 300 minutes per week. How many more minutes does Lucas needs to practice in order to

meet his goal ? On Saturday he practice for 45 minutes On Sunday he practice for 50 minutes
Mathematics
1 answer:
ohaa [14]3 years ago
7 0

Answer:

205 minutes

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

We are told that Luca's goal is to practice violin for 300 minutes in a week

He has practiced 45 minutes and 50 minutes for Saturday and Sunday already

that is in all, 45+50= 95minutes

Required

The remaining minutes of practice

Step two:

the deficit in practice is

300-95= 205 minutes

You might be interested in
What is the intermediate step in the form (x+a)2 = b as a result of completing the square for the following
skelet666 [1.2K]

For this case we have the following expression:

x ^ 2-4x + 10 = 4x + 10

We follow the steps below:

We subtract 4x on both sides of the equation:

x ^ 2-4x + 10-4x = 4x + 10-4x\\x ^ 2-8x + 10 = 10

We subtract 10 from both sides of the equation:

x ^ 2-8x + 10-10 = 10-10\\x ^ 2-8x = 0

Now, we must complete squares.

When we have an equation of the form:

ax ^ 2 + bx + c = 0, if we want to complete squares we must subtract c on both sides of the equation obtaining:

ax ^ 2 + bx + c-c = -c\\ax ^ 2 + bx = -c

The square is completed by adding to both sides of the equation: (\frac{b}{2})^{2}

So, we have left:

ax^2+bx + (\frac {b} {2})^{2} = - c + (\frac {b} {2}) ^ {2}

In the given expression we have:

a = 1\\b = -8\\c = 0

And to complete the square we have:

(\frac {b} {2}) ^ {2} = (\frac {-8} {2}) ^ {2} = 16

Rewriting we have:

x ^ 2-8x + 16 = 16

We factor the left side of the equation, that is, we look for two numbers that when added together result in -8 and when multiplied as a result 16. We have:

-4-4 = -8\\-4 * -4 = 16

So, we have:

(x-4) (x-4) = 16\\(x-4) ^ 2 = 16

Answer:

The intermediate step is to complete squares

(x-4) ^ 2 = 16


7 0
4 years ago
7 x 5 x35 = 701223123
9966 [12]

Answer:

don't know how to answer that lol

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
One third of a number less than nine equal to seven
Vaselesa [24]
Answer: The equation is given by: 9- 1/3x = 7
Step-by-step explanation:
Let the number be denoted by x.
Now, we are given a word phrase as follows one-third of a number less than nine is equal to seven.
Now this word phrase could be mathematically expressed as a equation by: one third of x is 1/3 x
And this number less than 9 is given by :

9- 1/3x

Now, this number is equal to 7.
I.e. we finally have:
9- 1/3x = 7

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Choose the correct x-intercepts for the following quadratic fiction
Butoxors [25]

Answer:

Could you please add a photo or the quadratic function?

6 0
3 years ago
Use matrix addition to solve this equation
REY [17]

Answer:

  • c11 = 8
  • c31 = 20
  • c22 = 14

Step-by-step explanation:

The sum of two matrices is the sum of corresponding terms.

\left[\begin{array}{ccc}3&1&0\\-1&2&4\\9&7&-2\end{array}\right] +\left[\begin{array}{ccc}5&2&4\\1&12&3\\11&3&-2\end{array}\right] =\left[\begin{array}{ccc}8&3&4\\0&14&7\\20&10&-4\end{array}\right]

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • calculate each of the following by using scientific notation and product rule. write the answer in scientific notation. 2.3 x 10
    7·1 answer
  • Show that in any group of people, two of them have the same number of friends in the group. (Some important assumptions here: no
    9·1 answer
  • The graph shows the relationship between inches, x, and miles, y, on a map. Which equation represents the proportional relations
    6·2 answers
  • A 5-pound bag of dog food costs $2.10. What is the unit price?<br> per pound<br> Submit
    11·1 answer
  • Which value of k would cause the system of linear equations 35 x + 14 y = 119 and 5 x + 2 y = k to have an infinite number of so
    14·1 answer
  • Mrs. Jagielski has $300 put aside for Christmas shopping. She spent 65% of her money on
    13·1 answer
  • A family makes rods by cutting plastic pipes that are 5 feet long into 8 rods, how long are each rod?
    12·1 answer
  • I need a lil help here (18 points!!!!!)
    15·2 answers
  • Aries bought cookies to school. She gave a third of her cookies to Ana. Ana then gave a fourth of her cookies to Edna. Edna gave
    9·1 answer
  • Find the value of x for the right triangle.​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!