1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AfilCa [17]
2 years ago
13

Why is dividing by a number (like 2) the same as multiplying by its reciprocal (like 1/2)? Because diving for a whole number is

that same as multiplying for a reciprocal number
Mathematics
2 answers:
Temka [501]2 years ago
7 0

Answer:

look at your other question i gave answers btw

Step-by-step explanation:

because you multiply by 1/2 you are taking half away

When you divide by 2 you also take half away

GIVE ME A BRAINLIEST I SAVED YOU AN EXTRA 100 POINTS!!!

tresset_1 [31]2 years ago
6 0

Answer:jsjdjdjd

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Hey guys, I need help with these Scale factor problems! problems are linked in a screenshot below:
AVprozaik [17]

Answer:

  1. A → B: 1/3
  2. correct
  3. A → B: 2/5

Step-by-step explanation:

It is clear from your answer to the second part that you know the A→B scale factor is the reciprocal of the B→A scale factor. Use that fact for the other two parts of the question.

  1. A → B = 1/3; B → A = 3
  2. A → B = 2; B → A = 1/2
  3. A → B = 2/5; B → A = 5/2

__

It is convenient to find a unit length (or the smallest length) on the smaller figure, then see how much that is multiplied by to get the larger figure.

  1. B : A = 1 : 3
  2. A : B = 1 : 2
  3. B : A = 2 : 5

Once you have these ratios, you need to determine what the notation A→B is supposed to mean. Here, we presume it means B/A.

7 0
3 years ago
A pack of six cans of coffe cost 12 .how much would 19 cans of coffe cost?
Alex73 [517]

Answer:

$38

Step-by-step explanation:

First, you need to find out how much one can cost. To do that, you need to divide 12 by 6. You should get 2. Now you know that one can cost $2. To figure out the price of 19 cans, just multiply the price of one can by 19:

19x2 = 38

3 0
3 years ago
Select Yes or No to indicate whether each of the ordered pairs is most likely a solution to the equation represented by the grap
maria [59]
Yes, yes, no I believe
7 0
3 years ago
Solve for n: a= p(1+nr)
Harrizon [31]
N=    1     a          this is the answer hope i helped
     -  _ +  _
         r      pr
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a function to model the data.?
Wewaii [24]

Answer:

the seven question is not clear

6 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you obtain credit
    13·1 answer
  • I don’t quite understand this
    5·1 answer
  • A spinner with the colors red, blue, yellow, green, and orange is spun. What is the theoretical probability of landing on orange
    11·1 answer
  • The half-life of a radioactive isotope is the time it takes for a quantity of the Isotope to be reduced to half its initial mass
    12·1 answer
  • What is 15 mL to the nearest 0.1 mL?
    8·1 answer
  • A fast food restaurant was selling 3 boxes of 8 chicken nuggets for $25.90. A competing restaurant was sellling 3 boxes of 3 chi
    14·2 answers
  • Alyssa purchased a house for 243,000 and obtained a mortgage for 231,000. she purchased 5 discount points and 4 origination poin
    13·1 answer
  • *the answer has to be a fraction* Thank you if u answer! will give brainliest ​
    5·1 answer
  • How many terms are in the following expression: 8x + 4y + 7 + 22y
    8·2 answers
  • Help ASAP please both questions
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!