Answer:
26.75
Step-by-step explanation:
It is 26.75 because if you split the traingle in half from the bottom to the top you look to find the area of each shape, so the sqaure has a measure of 2 by 2 so that is four then the smaller triangle has a measure of 2 by 2 but the formula for triangles are length times height divided by 2 and the area for that is 2. Then the other smaller triangle is 5 * 2 which is 10 then divide it by 2 so it is 5 so all together it is 9. then the area of the biggest triangle is 15.75
Answer:
every 10th student entering the school
Step-by-step explanation:
Answer:
-4
Step-by-step explanation:
3(2x+8) = 0
Distribute
6x + 24 = 0
24 = -6x + 0
24/-6 = -4
Answer:
D,4 times as large as the expressian
Step-by-step explanation:
because 4x is multiplucation so it means that it multiplys that number
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.