1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetllana [295]
2 years ago
10

Card store A sells 16 cards for 96$. What is the cost in dollars per card?

Mathematics
2 answers:
amid [387]2 years ago
8 0
The cost is 6$ per cars
Hoochie [10]2 years ago
7 0

Answer:

16=96

1=?(x)

16x=96×1

x=96/16

x=$6...............

You might be interested in
What is the constant variation of k and what’s the equation
AlekseyPX

Answer:

dhfghnvgntgf

Step-by-step explanation:

gfhhnfghgf hbv hn g

6 0
2 years ago
Sharon is painting her house. she needs 5 gallons of brown paint for every 7 gallons of white paint.  How many gallons of white
Igoryamba

Answer:

19.6

Step-by-step explanation:

The ratio of brown paint to white paint is, 5:7 or \frac{5}{7} so if he bought 14 gallons of white paint we need to figure out:

\frac{5}{7} =\frac{14}{x}

which we can as it only has one unknown:

5x=14×7

5x=98

x=19.6

So the answer is 19.6

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Penny gets paid $12 per hour to work at the coffee shop: The amount of money she earns depends on the number of hours she works.
prisoha [69]

Answer:

B- The dependent variable is the amount of money she earns, and the independent variable is the number of hours she works.

Step-by-step explanation:

The amount of money she earns depends on how many hours she works, making that the dependant variable.

6 0
3 years ago
Match each pair of polynomials to their sum.
Alex17521 [72]
<span>Answers:

(12x^2 + 3x + 6) + (-7x^2 – 4x – 2) = 5x^2 - x + 4

(2x2 – x) + (-x – 2x2 – 2) = -2x - 2 

(x3 + x2 + 2) +  (x2 – 2 – x3) = 2x^2 

(x2 + x) + (x2 + 8x – 2) = 2x^2 + 9x - 2
</span><span>
</span>
4 0
3 years ago
You had $21 to spend on three pens .After buying them you had $12 how much did each pen cost
Black_prince [1.1K]
I thinks it’s 3 because 21-12=9 so you spent 9 dollars 9/3=3
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A bakery sold 101 cupcakes in one day. The head baker predicted he would sell 81 cupcakes that day. What was the percent error o
    9·1 answer
  • A bag of marbles contains 8 yellow marbles, 6 blue marbles, 4 red marbles, and 2 green marbles. Two marbles are chosen at random
    9·2 answers
  • It takes a chef 6 minutes to prepare each meal, and he spends 20 minutes beforehand cutting all of the vegetables. Write a funct
    12·2 answers
  • You have 51 dollar bills for five dollar bills six $10 bill and three $20 bills in your wallet. you select a bill at random. wit
    14·1 answer
  • What is the solution to the system of equations? y=-5+3, y=1
    11·1 answer
  • Two trains leave stations 494 miles apart at the same time and travel toward each other. One train travels at 100 miles per hour
    15·1 answer
  • Need help!! plzz help asap​
    11·1 answer
  • Megan was painting on a rectangular canvas, and needed a frame for it. The length of the frame is 15 inches and the width is 10
    8·1 answer
  • 5. A factory conveyor has an angle of
    7·1 answer
  • Use grid paper to find the median of the data. 9, 7, 2, 4, 3, 5,9,6,8,0,3, 8​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!