1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iVinArrow [24]
3 years ago
13

the inequality below compares two rational numbers -6/18-17/27 if two numbers were plotted as values on a horizontal number line

.which statement is true?​
Mathematics
1 answer:
Lyrx [107]3 years ago
6 0

Correct question is;

The inequality below compares two rational numbers.

-6/18 > -17/27

If the two numbers were plotted as values on a horizontal number line, which statement would be true?

A) Both numbers lie to the right of 0, and −6/18 lies to the left of −17/27

B) Both numbers lie to the left of 0, and −6/18 lies to the left of −17/27

C) Both numbers lie to the right of 0, and −6/18 lies to the right of −17/27.

D) Both numbers lie to the left of 0, and −6/18 lies to the right of −17/27

Answer:

Option D

Step-by-step explanation:

In writing inequality on a number line, any number that is negative will lie to the left of zero while any number that is positive will lie to the right of zero.

Now in this case they are both negative, so they will lie to the left of zero.

Also, the number that is greater will lie to the right of the lesser number.. In this case -6/18 > -17/27. Thus, -6/18 will lie to the right of -17/27

Thus, option D is correct

You might be interested in
How many blocks will the 22nd term have in it?
tiny-mole [99]

Answer:

y = 47

Step-by-step explanation:

y = 2x + 3

y = 2(22) + 3

y = 47

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use doubles mines one to solve 8+7.Write the number sentence.
vlada-n [284]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

8+8 would be the doubles and that would equal 16.

Then take one away from 16 and that would equal 15

7 0
3 years ago
Determine which of these sequences is an arithmetic sequence. Then determine the explicit formula that would be used to define t
vagabundo [1.1K]

6)

34, 43, 52, 61, ...

43-34 = 9; 52-43 = 9; 61-52 = 9

The difference between one term and the next is a constant so it is arithmetic sequence

first term:  a = 34

difference:  d = 9

so the formula:

                         a_n=a+d(n-1)\\\\a_n=34+9(n-1)\\\\a_n = 34+9n-9\\\\\underline{a_n=9n+25}

7)

10, 6, 2, -2, ...

6-10 = -4; 2-6 = -4; -2-2 = -4

The difference between one term and the next is a constant so it is arithmetic sequence

first term:  a = 10

difference:  d = -4

so the formula:

                         a_n=a+d(n-1)\\\\a_n=10+(-4)(n-1)\\\\a_n = 10-4n+4\\\\\underline{a_n=-4n+14}

8)

-3, -10, -17, -24, ...

-10-(-3) = -7; -17-(-10) = -7; -24-(-17) = -7

The difference between one term and the next is a constant so it is arithmetic sequence

first term:  a = -3

difference:  d = -7

so the formula:

                         a_n=a+d(n-1)\\\\a_n=-3+(-7)(n-1)\\\\a_n =-3-4n+7\\\\\underline{a_n=-7n+4}

9)

7, 8.5, 10, 11.5, ...

8.5-7 = 1.5; 10-8.5 = 1.5; 11.5-10 = 1.5

The difference between one term and the next is a constant so it is arithmetic sequence

first term:  a = 7

difference:  d = 1.5

so the formula:

                         a_n=a+d(n-1)\\\\a_n=7+1.5(n-1)\\\\a_n =7+1.5n-1.5\\\\\underline{a_n=1.5n+5.5}

10)

30, 22¹/₂, 15, 7¹/₂, ...

22¹/₂-30 = -7¹/₂;   15-22¹/₂ = -7¹/₂;   7¹/₂-15 = -7¹/₂

The difference between one term and the next is a constant so it is arithmetic sequence

first term:  a = 30

difference:  d = -7¹/₂

so the formula:

                         a_n=a+d(n-1)\\\\a_n=30+(-7\frac12)(n-1)\\\\a_n =30-7\frac12n+7\frac12\\\\ \underline{a_n=-7\frac12n+37\frac12}

6 0
3 years ago
What is five times five
s344n2d4d5 [400]
25 because 5 times 5 is 25 im writing more because it has to be at least 20 characters

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the rectangle.
Leno4ka [110]
Length multiplied by Width is Area, or A = L x W. 5/9 x 7/8 is your answer.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to this annoying question plz help me my math teacher hates me so plz plz plz help me I'm only in six grade a
    6·1 answer
  • A punch recipe requires 4/5 of a cup of pineapple juice for every 2 1/2 cups of soda. What is the unit rate of soda to pineapple
    13·1 answer
  • Write this number in standard notation.<br> 1.986 x 106
    14·1 answer
  • A question which needs an answer, really urgent, plz answer the problem linked in the attachment
    15·1 answer
  • A pair of dice was rolled many times
    7·1 answer
  • If a half a gallon of milk cost $1.24 what is the cost per pint
    9·1 answer
  • Help pls 2x^2+5x+3x+1
    10·1 answer
  • Connor rolled a die 6 times. A 2 occurred three times. Why isn't the theoretical probability 3/6 instead of 1/6?​
    12·1 answer
  • This was the question it got deleted I just need 1,2,5
    10·1 answer
  • Item C sold half as many times as item D. Altogether, you sold 54 of these items. How many of items C did you sell today? How ma
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!